Omul potrivit la locul potrivit - 4 ore în urmă
„Copiii, florile Europei” – expoziție la Biblioteca Județeană - 4 ore în urmă
A murit Iosif Boda, fost consilier prezidenţial, ambasador şi deputat - 4 ore în urmă
Serghei și Anisia au spus „Da” - 6 ore în urmă
Pantofi cu toc pentru o ținută casual-chic: 8 combinații de ținute pe care să le încerci - 6 ore în urmă
Când este indicată operația de colecist? Semnele care arată că ai nevoie de operație - 6 ore în urmă
Sfaturi utile pentru a evita capcanele creditelor rapide online - 6 ore în urmă
Rezultate deosebite pentru două eleve de la Liceul Teoretic „Petru Rareș” Târgu Lăpuș, în cadrul concursului județean „Magia Cuvintelor” - 7 ore în urmă
Elevi ai Colegiului de Arte Baia Mare s-au calificat la Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei de la Slobozia - 8 ore în urmă
Muzeul Satului din Baia Mare își îmbogățește patrimoniul cu o casă a minerului din Băiuț - 8 ore în urmă
Ce indemnizații se majorează de la 1 martie 2024
Câteva ajutoare financiare de la stat pentru unele categorii de populație se vor majora de la 1 martie 2024. Aceste ajutoare se vor calcula în raport cu indicatorul social de referință (ISR). Este o unitate exprimată în lei, cu ajutorul căreia se calculează beneficiile sociale.
Potrivit Institutului Național de Statistică (INS), rata inflației pentru anul 2023 este de 10,4%.
Legea 225/2021 este actul normativ ce stabilește că valoarea ISR se actualizează, din oficiu, în fiecare an, la data de 1 martie, cu rata medie anuală a inflației din anul precedent, indicator definitiv, comunicat de INS.
Valoarea ISR se va majora din martie 2024, de la 598 de lei, cât este în prezent, până la 660 de lei.
Câteva dintre ajutoarele de stat sunt:
- indemnizația de șomaj
- prestațiile sociale pentru persoanele cu handicap
- nivelul minim al indemnizației pentru creșterea copilului
Indemnizația de șomaj depinde de stagiul de cotizare.Cei care au cotizat cel puțin un an vor primi din martie suma de 660 de lei.
Conform Legii 448/2006,indemnizația lunară pentru persoanele cu dizabilități va crește, de la 419 lei, la 462 de lei pentru handicapul grav. În cazul handicapului accentuat, de la 317 lei la 350 de lei.
Indemnizația lunară pentru creșterea copilului va fi majorată de la 1.495 lei la 1.650 lei.
Lăcrimioara ZOTA















