Caz de dispariție în Baia Mare: autoritățile fac apel la populație - 3 ore în urmă
Premianții Ligii 4 – juniori U19 - 4 ore în urmă
Un jurnalist de la „The Times”, în documentare la ITPF Sighet - 7 ore în urmă
Cupa „Codrului”, organizată de Școala Gimnazială Băsești: profesori din școlile partenere s-au reunit pe terenul de fotbal - 7 ore în urmă
„Danțu’ la șură” revine la Băsești pe 5 iulie - 7 ore în urmă
„MândrIE Maramureșeană” revine la Muzeul Satului Baia Mare: trei zile de tradiție, muzică și experiențe autentice - 8 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” continuă experiența ECMO: un caz critic tratat prin terapie de oxigenare extracorporeală - 8 ore în urmă
Cercetări ale polițiștilor în cazul unui adolescent găsit fără suflare în Groșii Țibleșului - 9 ore în urmă
„SCURT ISTORIC”, expoziție a elevilor de la Colegiul de Arte Baia Mare - 10 ore în urmă
„Tradiție. Educație. Comunitate. Viitor.”: Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” a marcat cinci decenii de activitate educațională - 10 ore în urmă
Indemnizația lunară pentru persoanele cu handicap grav s-ar putea majora
Un proiect de OUG este pus în dezbatere publică și privește majorarea indemnizației pentru adulții și pentru copiii cu handicap grav. În schimb, nu sunt modificări la nicio altă categorie de încadrări în handicap, precum cele de handicap accentuat sau mediu. Documentul vizează modificarea prevederilor Legii 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.
Așadar, un adult cu handicap grav va ajunge să primească o indemnizație de 528 lei, cu aproape 110 lei mai mare decât cea de 419 lei primită până in februarie 2024, inclusiv.
În ceea ce privește copii cu handicap grav, conform aceluiași calcul ei vor primi 462 lei, față de 359 lei, insemnând aproximativ 100 de lei mai mult.
Pentru a putea fi aplicat, proiectul de ordonanță trebuie adoptat de Guvern și apoi publicat în Monitorul Oficial.















