Gravimetrul – proză de Marian Ilea (II) - 34 minute în urmă
De ce este indicat să citești secțiunea de informații a sloturilor online pe care le joci - 43 minute în urmă
La Sighetu Marmației a avut loc Conferința Regională de Diseminare a proiectului SIRM – „Integrarea Socio-Economică a Refugiaților și Migranților” - 54 minute în urmă
Sfaturile jandarmilor montani pentru iubitorii de sporturi de iarnă - 2 ore în urmă
S-au stabilit finalistele în Final Four-ul Cupei României, care se desfășoară la Sighet - 2 ore în urmă
Cum stăm cu drumurile în județ - 3 ore în urmă
21 februarie, Ziua Internațională a Limbii Materne - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 21 februarie 2026 - 5 ore în urmă
„Ultimul bărbat de pe Pământ” vine în Baia Mare - 15 ore în urmă
Seară de solidaritate la Sighetu Marmației, un bal caritabil cu scop nobil - 16 ore în urmă
În Preluca Nouă se face clacă de cosit și de spart brazdele
Joi, 6 iulie, de la ora 17.00, va fi clacă în Preluca Nouă – de cosit și de sparte brazdele.
„Dragi prieteni din comună și din împrejurimi, comuna Copalnic-Mănăștur și gazdele Ionel și Aurica lui Gavriș din Obcină ne cheamă cu drag să mergem în clacă, la cosit și la spart brazdele de iarbă pe Dâmbu’ Marcului din Preluca Nouă.
De suntem harnici și gătăm cu lucrul, ne-or răsplăti cu mâncare și băutură, și-apoi facem jocul clăcii, mai către seară!”, se precizează în invitația la eveniment.
Pentru că se va face joc, indicat ar fi să vă duceți și haine tradiționale de joc și sărbătoare.
La clacă vor mai participa studenții și masteranzii specializărilor Etnologie și Etnoturism din cadrul Facultatății de Litere din Baia Mare, reprezentanți ai Muzeului Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș, ai Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Liviu Borlan” Maramureș, ai Fermei Florian P.F.A. și ai Revistei „Vatra Chioreană”.













