„De la literă la sens”: o nouă sesiune de formare profesională a adus împreună cadrele didactice debutante, în Baia Mare - 3 minute în urmă
Lista stranierilor anunțată de Hagi pentru amicalele cu Georgia și Țara Galilor de luna viitoare - 39 minute în urmă
Sir David Attenborough, împlinește astăzi 100 de ani - 46 minute în urmă
Biblioteca din Groși a intrat într-un proces de reabilitare și modernizare - 56 minute în urmă
Dirty Shirt susține Fight for Animals la concertul din Baia Mare - 1 oră în urmă
Rânduiala Transcendenței (foileton 3) - 2 ore în urmă
Elevi ai Liceului Tehnologic de Transporturi Auto Baia Sprie, în vizită la Facultatea de Inginerie din Baia Mare - 2 ore în urmă
Muzeul Tărnița din Băița a sărbătorit un an de la deschidere printr-un eveniment special - 2 ore în urmă
Demersurile de construire a unui centru de zi dedicat copiilor și tinerilor cu dificultăți comportamentale prind contur la Tăuții Măgherăuș - 3 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când țipi la copilul tău în criză, îl împingi mai adânc în ea - 3 ore în urmă
Actualizare 2: Alertă în zona Fântânele-Firiza: Un bărbat din Bistrița-Năsăud a murit în pădure (VIDEO ȘI FOTO)
Salvamontiștii au fost anunțați, azi, 9 noiembrie, în jurul orei 16.00, prin 112, că în zona Fântânele-Firiza, pe o porțiune cu acces dificil, este o persoană care nu răspunde și nu se mișcă, fiind, probabil, decedată.
Echipa de prim răspuns a SPJ Salvamont Maramureș s-a deplasat în zona menționată, unde foarte probabil va acorda asistență la evacuarea victimei, dar asta după ce echipajul de poliție trimis în zonă, împreună cu cei de la Medicina Legală vor face constatările care se impun în astfel de cazuri.
ACTUALIZARE – Salvatorii montani au ajuns la victimă și, după procedurile efectuate de polițiști și medici, au transportat victima până în locul din care a putut fi preluată de mașina Institutului de Medicină Legală. Ca urmare, misiunea salvamontiștilor maramureșeni s-a încheiat. Salvatorii montani s-au retras la bază.
ACTUALIZARE 2 – „Polițiștii din Baia Mare au fost sesizați de o femeie luni, 9 noiembrie, despre faptul că în jurul orei 15.00, în timp ce se afla cu soțul său în pădurea Fâsova, situată în cartierul Firiza, acestuia i s-a făcut rău și a decedat. Ajunși la fața locului polițiștii au identificat cadavrul ca fiind al unui bărbat de 55 de ani din Bistrița-Năsăud.
Fiind o zonă cu o porţiune cu acces dificil, la faţa locului s-a deplasat o echipă de prim raspuns a SPJ Salvamont Maramureș pentru a acorda asistenţă la evacuarea victimei. Trupul neînsuflețit al bărbatului a fost transportat la spital în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cauzei decesului. Polițiștii continuă cercetările”, a declarat Ionela Cozma, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureș.
DirectMM.ro
https://www.facebook.com/spjsalvamont.maramures/videos/441249906873876/?t=1


















