„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 8 minute în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 14 minute în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 39 minute în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 1 oră în urmă
Absolvenții promoției 1996 ai Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației s-au revăzut după trei decenii de la terminarea studiilor - 2 ore în urmă
Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 3 ore în urmă
Artiști talentați ai Insieme Music School au cucerit scena Festivalului Internațional de Interpretare Muzicală „Ursulețul de Aur” - 3 ore în urmă
Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 6 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 7 ore în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 7 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți
Munții nu iartă greșelile, iar în ultimele 24 de ore, echipele de prim răspuns ale Salvamont Maramureș, alături de polițiștii de frontieră de la Valea Vișeului și Poienile de sub Munte, structuri din cadrul ITPF Sighetu Marmației, au demonstrat din nou ce înseamnă dăruirea si profesionalismul.
După misiuni istovitoare care au totalizat peste 14 ore în condiții dure, au reușit să aducă în siguranță trei cetățeni ucraineni.
Unul dintre ei, de 31 ani, aflat de șapte zile pe munte fără provizii și extenuat, și alți doi tineri de 25 si 32 ani, care nu se mai puteau deplasa într-o zonă cu prăpăstii, au primit ajutorul de care aveau nevoie.
Evacuarea ultimilor doi recuperati din munte s-a încheiat azi dimineață în jurul orei 06.30. Toți trei sunt acum în afara oricărui pericol și au fost predați autorităților abilitate.
„Echipele Salvamont Maramureș împreună cu colegii de la Poliția de Frontieră au acționat ca de fiecare dată cu profesionalism și empatie, pentru a salva oameni aflați în primejdie pe munte, iar acest lucru îl vom repeta ori de câte ori va fi nevoie”, transmit reprezentanții Salvamont Maramureș.















