Băimăreanca Adda Maria Nemet, vicecampioană națională la triatlon U13 - 3 ore în urmă
Percheziții în Maramureș într-un dosar de contrabandă, nerespectarea regimului armelor și munițiilor și braconaj - 4 ore în urmă
Echipa U13 a Școlii Gimnaziale „Dr. Ilie Lazăr” Giulești – câștigătoare a Cupei Satelor - 5 ore în urmă
Andrei Rațiu, desemnat „Tricolorul lunii mai” - 6 ore în urmă
Festivalul de Teatru Școlar „Magia Scenei”, ediția a II-a, a reunit elevi din Maramureș pe scena din Târgu Lăpuș - 8 ore în urmă
16 permise reținute și aproape 40 de sancțiuni contravenționale pentru depășirea vitezei - 8 ore în urmă
Premii obținute de eleve ale Colegiului Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației la un concurs internațional de traduceri - 9 ore în urmă
O medalie de argint și două mențiuni pentru elevii Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare la Cupa Prieteniei la Padbol - 9 ore în urmă
Povestea fascinantă a orașului Baia Sprie, pusă în valoare prin panouri informative amplasate în apropierea Catedralei Romano-Catolice - 9 ore în urmă
Biserica „Înălțarea Domnului” din Târgu Lăpuș a găzduit conferința preoților din protopopiatele Baia Mare, Lăpuș și Chioar - 9 ore în urmă
Palatul Copiilor Baia Mare- structura Seini a cucerit podiumul Festivalului Internațional de Muzică Ușoară „Insieme Music Festival”
Un grup de eleve în clasa de canto la Palatul Copiilor Baia Mare- structura Seini a participat, în perioada 21-24 mai la cea de-a III-a ediție a Festivalului Internațional de Muzică Ușoară „Insieme Music Festival”, organizat de Asociația Culturală pentru Muzică și Suflet „Insieme” la ATP Tech Centre Baia Mare.
Tinerele participante, coordonate de prof. Gina Handro, au impresionat juriul cu momentele muzicale expresive și prezența scenică, remarcându-se prin tehnica vocală bine lucrată. Astfel, următoarele eleve au cucerit podiumul festivalului, obținând rezultate merituoase:
- Dârle Maya – Premiul I;
- Lazăr Anaiss – Premiul II;
- Gozar Antonia – Premiul II;
- Mezei Raisa – Premiul II;
- Pop Teodora – Premiul III.
„Sunt profund mândră de voi, de evoluția voastră, de sensibilitatea și curajul cu care urcați pe scenă de fiecare dată. Fiecare pas înainte, fiecare emoție transpusă prin muzică și fiecare zâmbet oferit publicului sunt dovada muncii și pasiunii voastre.
Vă mulțumesc pentru încredere, pentru perseverență și pentru bucuria pe care mi-o oferiți ca profesor. Este o adevărată fericire să vă văd crescând atât de frumos, artistic și uman.
Mulțumiri sincere și părinților, pentru implicare, susținere și pentru că sunt alături de acești minunați copii în drumul lor muzical.”, este mesajul plin de recunoștință a profesoarei Gina Handro.
Larisa Viragh















