Știința Explorări pierde ultima partidă a anului și încheie turul pe locul 7

În ultimul meci al anului, Știința Explorări Baia Mare a pierdut în deplasare la nou promovata Gloria Buzău, într-un meci contând pentru etapa a 8-a a Diviziei A1 la volei masculin.

SCM Gloria Buzău – Știința Explorări Baia Mare 3-1 (-21, 20, 21, 22)

Băimărenii au plecat din postura de favoriți și au început bine partida, câștigând primul set cu un excelent forcing pe final. Seturile 2 și 3 au fost însă trecute în dreptul gazdelor care s-au distanțat de fiecare dată după jumătatea setului, impunându-se cu avantaj confortabil. Evoluția din prima jumătate a setului 4 părea că va duce meciul în decisiv, băimărenii având avantaj până la 15-16. Buzoienii au avut însă un final mai bun și au câștigat setul și partida, păstrându-și invincibilitatea pe teren propriu în acest sezon.

Știința Explorări Baia Mare: Răileanu, David 24p (2 blocaje), Aldea 13p, Callaway 6p (un as, un blocaj), Crișan 12p (un as, un blocaj), S. Dragomir 5p (un as), Iftime (libero). Au mai jucat: Al. Dragomir și Țuțea 8p (un blocaj). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.