Știința Explorări face primele puncte din acest sezon

Puțin peste o oră a durat meciul dintre CS Știința Explorări Baia Mare și CSU UV Timișoara, contând pentru etapa a doua a Diviziei A1 la volei masculin. A fost primul meci al băimărenilor pe teren propriu în acest sezon. Analizând istoricul întâlnirilor dintre cele două echipe, băimărenii porneau favoriți, victoria fiind în cele din urmă una normală.

CS Știința Explorări Baia Mare – CSU UV Timișoara 3-0 (20, 18, 12)

Am putea spune că scorul vorbește de la sine, însă timișorenii au început mai bine partida și chiar au condus în primul set în mai multe rânduri. După time out-ul solicitat de Marius Botea la 16-17, lucrurile au luat cursul normal, băimărenii impunându-se rapid cu 25-20. Setul secund a debutat la fel, timișorenii având chiar și 3 puncte avans. Știința a revenit de la 10-12 și s-a impus cu 25-18. În setul 3, băimărenii au făcut rapid 5-0, restul fiind apoi un galop de sănătate.

Etapa viitoare, Știința Explorări joacă la Câmpia Turzii.

CS Știința Explorări Baia Mare: Marius Iftimie (13 p), David Csanad (13p), Robert Țuțea (9), Matthew Callaway (9), Veniamin Aldea (9), Alexandru Dragomir (1), Dragoș Răileanu (2p), Mihnea Talpă, Andrei Butnaru, Andrei Crișan, Sorin Dragomir, Pylyp Harmash.

Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop.