Sportivii Minaurului vin din deplasare cu victorie

Vineri, 2 februarie 2024, Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” din Buzău a găzduit partida din echipa de handbal a gazdelor și CS Minaur Baia Mare.

Meciul a contat pentru a 15-a etapă din Liga Zimbrilor, iar oaspeții, cu toate că au pornit ca favoriți în prisma poziției în clasament, erau conștienți că vor întâlni o echipă puternică pe teren propriu, în fața propriilor suporteri.

În prima parte meciul s-a dovedit a fi unul echilibrat, cu ambele echipe, pe rând, la cârma jocului, astfel încât la pauză tabela a indicat 11-11. A doua repriză a început cu un avantaj pentru Minaur și multe goluri. Gazdele se apropie la un moment dat, dar Minaur s-a dovedit a fi eficientă și au revenit acasă cu toate cele trei puncte.

Ca urmare a acestei victorii, CS Minaur Baia Mare urcă pe poziția a doua, cu 35 puncte din 15 meciuri, dar la bătălie cu CSM Constanța, care are 34 puncte din 14 meciuri (Constanța va înfrunta Turda duminică, pe teren celei de-a doua). În etapa viitoare, CS Minaur va înfrunta acasă pe CSM Sighișoara, ocupanta locului 13, cu 9 puncte din 14 meciuri, miercuri, 7 februarie, începând cu ora 18,00.

ACS HC Buzău – CS Minaur Baia Mare: 25-30 (11-11)

Sala sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzău; cca 300 spectatori

Arbitri: Theodor Șerbu – Andrei Vasilescu (București). Observator: Valeriu Călina (Pitești)

Aruncări de la 7m: 7-1 (transformate: 2-1; au ratat: Barros 2, Malasinskas 2, Broască). Minute de eliminare: 6-8 (Meduric 2, Păunescu / Mollino, Botea, Kozakevych, Vujovic)

HC Buzău: Ghenadi Komok (7 intervenții), Vasile Tcaciuc – Ivan Mosic 12, Sergio Barros 4 (unul din 7m), Valentin Ivancenco 3, Mihajlo Mitic 3, Zamfir Dumitrana 1, Andy Armanu 1 (din 7m), Aidenas Malasinskas 1, Bogdan Meduric, Ionuț Broască, Marius Anton, Bogdan Păunescu. Nu au jucat: Liviu Mironescu, Viaceslav Sadovyi, Florin Bejinariu. Antrenori: Gabriel Armanu, Constantin Bogdan

CS Minaur: Anton Terekhov (10 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Hayder Al-Khafadji (2 intervenții, a apărat și un 7m) – Gabriel Cumpănici 9, Tudor Botea 6, Anderson Mollino da Silva 4, Milan Kotrc 4 (unul din 7m), Robert Nagy 3, Stevan Vujovic 2, Artem Kozakevych 2, Tomas Cip, Nikola Ivanovic, Viorel Fotache. Nu au jucat: Remus Chiș, Erik Pop, Vlad Pop, Ovidiu Ardelean. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș