CS Minaur s-a calificat în Final Four-ul Cupei României

Miercuri, 1 mai, Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSM Focșani.

Acest joc a avut loc în cadrul sferturilor de finală ale Cupei României. După un meci aprig, CS Minaur s-a calificat în semifinale, după o victorie obținută la 7 metri.

Gazdele au avut câteva absențe în echipă, respectiv Cumpănici, Vujic, Cip, Erik Pop, Al-Khafadji. În plus, Nagy și Botea au venit după antrenamentele efectuate cu lotul național, venit în pregătire în Baia Mare, pentru meciul cu Cehia din 8 mai.

Echilibrul a stat la baza întregului meci. La pauză tabela a indicat scorul 14-14. S-a luptat mult și în a doua repriză, astfel că după 60 minute, scorul era tot egal, 25-25. Au venit loviturile de la 7 metri, iar Terekhov a făcut din nou minuni. Pentru Minaur au marcat: Kozakevych, Botea și Kotrc (aruncărea lui Nagy a fost parată de Marocico), iar pentru Focșani a marcat Roșu. Terekhov a parat aruncările lui Marijanac și Makrishin, iar Golea a aruncat peste poartă, arată csminaur.ro. Și Minaur este în Final Four, alături de Dinamo București, CSM Constanța și CSM București.

CS Minaur Baia Mare – CSM Focșani: 28-26 (25-25; 14-14)

Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 500 spectatori

Arbitri: Ionuț Marian Cazan – Gesur Suliman (Bucureștu). Observator FRH: Ion Aldica (Bistrița)

Aruncări de la 7m: 3-1 (transformate: 2-1; a ratat L. Sabou). Minute de eliminare: 10-10 (Kozakevych 2, Fotache, Nagy, Ardelean / Rață 3, Trkulja 2; în min. 57, Rață a fost descalificat)

CS Minaur: Anton Terekhov 12 intervemții), Barna Buzogany (2 intervenții) – Tudor Botea 4, Milan Kotrc 4, Anderson Mollino da Silva 4, Artem Kozakevych 4 (2 din 7m), Stevan Vujovic 3, Robert Nagy 3, Viorel Fotache 1, Lucas Sabou 1, Ovidiu Ardelean, Vlad Andrei Pop. Nu au jucat: Remus Chiș, Mario Racolța, Sebastian Barbul, Daniel Bera. Antrenori: Alexansru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș

CSM Focșani: Alexandru Bucătaru (4 intervenții; a marcat un gol), Marius Cloșcă (7 intervenții), Emilian Marocico – Roman Makrishin 8, Yakup Simsar Yasar 5, Bogdan Rață 4, Sasa Marijanac 3 (unul din 7m), Alexandru Golea 2, Mihăiță Miroiu 1, Stefan Trkulja 1, David Pavlov, Marian Mocanu, Vlăduț Lazoreac, Alin Roșu, Atila Eros. Antrenori: Dalibor Cutura, Marko Isakovic.