Recea câștigă derby-ul seriei, menținându-și invincibilitatea

Aflate pe locurile 2 și 3 înaintea etapei a 9-a a Ligii a 3-a, Seria a 5-a, ACS Fotbal Comuna Recea și Viitorul Șelimbăr au făcut un joc frumos pe stadionul din Recea, încheiat cu victoria gazdelor. Pentru maramureșeni victoria era importantă pentru a se putea menține aproape de Luceafărul Oradea, care la rândul ei a câștigat cu 3-0 în fața celor de la AFC Odorheiu Secuiesc.

ACS Fotbal Comuna Recea – Viitorul Șelimbăr: 2-0 (1-0)

Gazdele au avut partida sub control pe toată durata ei, chiar dacă oaspeții au amenințat și ei sporadic poarta lui Bota. Viorel Chinde a deschis scorul în minutul 35, suporterii de pe stadion trecând mai apoi prin mari emoții la una din ratările Viitorului. Ciprian Brata a spulberat orice dubiu în minutul 88, profitând de forcingul de pe final al oaspeților, în tentativa de a egala.

Recea se menține neînvinsă, e pe locul 2, la egalitate de puncte cu Luceafărul, și merge etapa viitoare la Gloria Bistrița.