Progresul Șomcuta încheie turul neînvinsă în Liga a 4-a. În Liga a 5-a, un arbitru a fost agresat

S-a încheiat turul Ligii a 4-a și în Seria Sud. Progresul Șomcuta Mare a rămas singura echipă din Liga a 4-a neînvinsă, cu 13 victorii și un egal. Pe podium a urcat înainte de pauza de iarnă Progresul 2012 Dumbrăvița, care a învins acasă pe Lăpușul Târgu Lăpuș cu un surprinzător 5-0. Șomcutenii stau cel mai bine și la golaveraj, unde au 73 de goluri marcate și doar 3 primite.

• ACS Progresul 2012 Dumbrăvița a stat.

Meciurile din Liga a 5-a au fost puse în umbră de scandalul de la Făurești, unde la scorul de 1-4 din meciul Faurul Făurești – AS Speranța Cernești, arbitrul a întrerupt meciul, în minutul 75. Acesta fusese anterior pălmuit de unul din jucători, iar gazdele proferau injunrii la adresa brigăzii de arbitri și a jucătorilor oaspeți. Martorii susțin că și șoferul microbuzului cu care au sosit cerneștenii ar fi fost agresat.

• CS Unirea Săsar – AS Dinamic Groși 1-2;
  • AS PHP Iadăra – ACS Satu Nou de Jos 2-1;
  • CS Viitorul Gârdani – AS Gloria Sălsig 0-7;
  • AS Speranța Fersig – AS Viitorul Copalnic Mănăștur 0-5;
  • AS Cetate Remetea Chioarului – AS Gloria Culcea 4-5;
  • AS Faurul Făurești – AS Speranța Cernești 1-4;
  • AS Fulgerul Lăschia – AS Mireșu Mare 4-10;
  • AS Gloria Chechiș – AS Măgura Coaș 0-0.