Minaur, victorie clară, bifată pe teren propriu

Miercuri, 7 decembrie, Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSM Sighișoara.

Cu toate că este vorba despre un meci din cadrul etapei a 16-a din Liga Zimbrilor, programată în weekendul viitor, acesta s-a desfășurat în devans.

Asta întrucât Minaur va evolua duminică în prima manșă a EHF European Cup, tot acasă, în Baia Mare, cu RK Vogoska, echipă din Bosnia Herțegovina, începând cu ora 18,00.

Confruntarea s-a dovedit a fi una relativ echilibrată, dar cu Minaur la cârma jocului. Dacă la pauză s-a intrat cu 17-11, oaspeții s-au ținut aproape de gazde până în minutul 45, după care Minaur și-a arătat valoarea, obținând o nouă victorie clară. Astfel, Minaur urcă din nou pe locul 2, cu 38 puncte din 16 meciuri, dar având un meci în plus față de principala competitoare, CSM Constanța, care are 37 puncte din 15 meciuri și va evolua în weekend cu CSM Vaslui, lanterna roșie a Ligii Zimbrilor.

CS Minaur Baia Mare – CSM Sighișoara: 37-27 (17-11)

Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 900 spectatori

Au arbitrat: Claudiu Ioan Ghesoiu (Ploiești) – Ionuț Lucian Tița (București). Observator FRH: Ion Aldica (Bistrița)

Aruncări de la 7m: 4-3 (transformate: 4-2; a ratat Olteanu). Minute de eliminare: 6-8 (Vujovic, Ivanovic, Fotache / Vancea 2, Teca, Santeiu)

CS Minaur: Anton Terekhov (2 intervenții), Hayder Al-Khafadji (8 intervenții) – Milan Kotrc 8 (3 din 7m), Gabriel Cumpănici 5, Anderson Mollino da Silva 5, Tomas Cip 4, Erik Pop 3, tevan Vujovic 2, Viorel Fotache 2, Robert Nagy 2, Artem Kozakevych 2, Remus Chiș 1, Tudor Botea 1, Nikola Ivanovic 1, Vlad Pop 1 (din 7m), Ovidiu Ardelean. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș

CSM Sighișoara: Adrian Țenghea (8 intervenții), Vasile Niculai (o intervenție) – Călin Leordean 7, Sergiu Olaru 3 (unul din 7m), Ramon Șomlea 3, Alexandru Căpățînă 2, Mihai Baba 2, Gabriel Massuca Teca 2, Alexandru Asoltanei 2 (unul din 7m), Denis Olteanu 2, Andrei Santeiu 1, Andrei Călinescu 1, Adrian Pop 1, Bogdan Vancea 1, Mihai Dobra, Robert Mărginean. Antrenori: Marius Stavrositu, Flavius Adam