S-a sărbătorit hramul Mănăstirii Baia Borșa - 4 ore în urmă
Amintirile care se întorc doar seara - 6 ore în urmă
„Muzica este stilul meu de viață” – Adina Dunca, un munte de talent confirmat de premii excepționale - 6 ore în urmă
7 decembrie – ziua în care România a pierdut moștenirea lui Brâncuși - 8 ore în urmă
Concertul solemn de colinde „Domnul pe Pământ”, de la Catedrala Episcopală din Baia Mare, ajunge la cea de-a XXI-a ediție - 8 ore în urmă
Rezultate foarte bune pentru CSM Baia Mare la Cupa României Fitness Challenge – cadeți - 9 ore în urmă
Inițiativă rară a Penitenciarului Baia Mare – deținuți la masă cu familiile lor, în afara unității - 9 ore în urmă
Un eveniment de rezonanță internațională la Academia Română, Filiala Cluj-Napoca - 10 ore în urmă
Viktor Orbán se pregătește pentru „lumea de după război” - 12 ore în urmă
Autoturism furat din Ucraina, descoperit la Punctul de Trecere Siret - 12 ore în urmă
Minaur iernează pe locul 4 în Liga Zimbrilor
Primul meci al returului Ligii Zimbrilor i-a găsit pe băimăreni în deplasare la AHC Dobrogea Sud Constanța. Partida a consemnat unele premiere – primele două goluri înscrise în acest sezon de Robert Nagy, record de goluri marcate într-un meci de Buzle (6), debutul cu gol la Minaur al lui Mihai Dobra, dar și capacitatea de a reveni de la -9, toate acestea în lipsa căpitanului Alexandru Csepreghi.
AHC Dobrogea Sud Constanța – CS Minaur Baia Mare: 32-28 (17-13)
După un început echilibrat (3-2, min. 4) băimărenii au dispărut efectiv din joc și s-au trezit conduși cu 13-4 (min. 19). Pas cu pas Minaur revine și ajunge la un nesperat -3 (15-12, min. 28), pe care îl strică cu două goluri primite pe final de repriză (17-13).
Repriza secundă debutează cu două eliminări consecutive în tabăra „marinarilor” de care Minaur profită și se apropie la 18-17 (min. 36), ratând apoi de două ori oportunitatea de a egala. Băimărenii mai rămân puțin în ceafa adversarilor (19-18), după care vine căderea clasică și gazdele se desprind din nou – și cu larga contribuție a portarului Hendawy care, alături de internaționalul Ionuț Iancu, a contribuit din plin la victoria constănțenilor.
Minaur încheie anul pe 4, cu un avans șubred, de doar 3 puncte față de locul 8. Campionatul se va relua pe 30 ianuarie, când vom întâlni acasă pe Poli Timișoara.
CS Minaur Baia Mare: Ionuț Ciobanu (5 intervenții), Răzvan Apostu (2 intervenții) – Milan Kotrc 4/7 (unul din 7m), Tudor Botea 4/6, Janja Vojvodic 5/9, Călin Căbuț, Andrei Buzle 6/7, Mihai Dobra 1/1, Vojislav Brajovic 4/10, Daniel Mureșan 0/1, Georgel Haiduc, Tomas Cip, Teo Coric 0/1, Albert Cristescu 2/2, Robert Nagy 2/2, Mihai Bușecan. Antrenori: Stephan Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop
Rafael HEKMAN
Foto: captură video TVR















