Maramureșencele „au pălit” trei medalii de bronz la Campionatul Național de Oină

În anul în care Federația Română de Oină aniversează 120 de ani de la primul Campionat Național, Baia Mare a găzduit finala competiției dedicată reprezentantelor feminine ale sportului național. Desfășurat timp de 3 zile, în weekend-ul trecut, Campionatul Național de Oină pentru Junioare și Senioare s-a bucurat de participarea a 6 echipe, cu peste 100 de sportive. Județul Maramureș a fost reprezentat de CSȘ 2 Baia Mare și de Dinamic Coruia, ambele echipe reușind să se claseze pe podium. Astfel, CSȘ 2 Baia Mare a obținut medaliile de bronz la Junioare II și Junioare III, iar Dinamic Coruia a urcat și ea pe a treia treaptă la Junioare I. Performera acestei ediții a fost Dacia Mioveni 2012, care a câștigat două medalii de aur și două de argint.

Iată și clasamentele finale la toate cele patru categorii de vârstă.