Fotbal, Liga 2: Ce surpriză! ACSF Comuna Recea bifează primele puncte învingând Rapid București, prin dubla lui Coman (VIDEO ȘI FOTO)

Surpriză de proporții azi, 26 septembrie, pe Stadionul Central din Recea. ACSF Comuna Recea a învins Rapid București cu scorul de 2-1, după ce, la pauză, a fost condusă, iar în prima repriză a ratat și un penalty. Eroul gazdelor a fost atacantul Marius Coman, care a înregistrat o dublă.

Gazdele au fost aproape să deschidă scorul în minutul 17, când Luboya a fost faultat în careu de Crișan. Centralul a acordat penalty, însă Drăghia a parat lovitura căpitanului Bota. După foarte scurt timp, în minutul 19, giuleștenii au înscris prin Hlistei. Tabela a rămas 0-1 la pauză.

În cea de-a doua jumătate, maramureșenii au reușit să întoarcă scorul. În minutul 67, Ispas centrează în careu, iar Marius Coman egalează. Minutul 79 vine cu o nouă lovitură de pedeapsă, după ce Rus este agățat în careu de Pop. Penalty-ul este transformat de același coman. Giuleștenii au alergat după egalare, însă Recea a bifat primele puncte din Liga 2, reușind o performanță istorică împotriva unui adversar mult mai bine cotat.

Ar fi de făcut, însă, o precizare. La partidă au fost prezenți mulți suporteri, care au urmărit disputa cu precădere de după gard. Pe lângă suporterii echipei-gazdă, la gard au fost și suporteri ai giuleștenilor, care au venit să își urmărească favoriții.

Fotbal Comuna Recea: 1.Bota (cpt.) – 2.Jucan, 16.Oiță, 5.Bakmaz, 7.R. Ispas – 6.Akhmatov, 14.Micaș – 24.Luboya, 8.Brata, 11.Mărieș – 9.M. Coman
Rezerve: Răilean – Andr. Lung, Potcoavă, M. Urs, Dav. Simion, Szecui, Fl. Cordoș, R. Rus, Balha
Antrenor: Nicolae Constantin

Rapid: Drăghia – I. Voicu (cpt.), R. Crișan, Bg. Manole, Goge – Sefer, R. Costin, Pănoiu – Drăghiceanu, Al. Pop, Hlistei
Rezerve: Al. Tătaru – Mocioacă, Finica, Jorza, R. Ilie, Fica, Țâră, Al. Dulca
Antrenor: Adrian Iencsi

Redăm, mai jos, live-textul celor de la Liga 2 – Pro Sport.

♦Min 90+7 Final de partidă, după ce arbitrul a prelungit meciul încă două minute, cu Rapid în căutarea disperată a golului egalizator. Recea obține prima victorie și primele puncte în acest sezon, în timp ce Rapid pierde primul joc
♦Min 90+5 Sefer centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta terenului, se respinge, mingea ajunge la Dulca, al cărui șut din întoarce, din fața careului, trece pe lângă poartă
♦Min 90+5 Rassambek Akhmatov este eliminat
♦Min 90+2 Hlistei bate puternic, peste poartă, o lovitură liberă de la 17 metri ușor lateral stânga. A început din nou să plouă torențial. Rapidiștii sunt nervoși fiindcă Ispas acuză crampe și nu-i permit să primească îngrijiri medicale
♦Min 85 Dublă schimbare la Rapid. Ies Alexandru Pop și Raul Costin și intră Cătălin Țîră și Amir Jorza
♦Min 84 Schimbare la Recea. Iese Adrian Micaș și intră Florin Cordoș
♦Min 83 Rus centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta careului, Drăghia lasă mingea să treacă, după ce nimeni n-a ajuns la ea, iar aceasta trece de puțin pe lângă bara colțului lung
♦Min 82 Dublă schimbare făcută de Rapid. Ies Ștefan Pănoiu și Bogdan Manole, acesta din urmă aflat pe tușă de câteva minute bune, și intră Vlad Mocioacă și Alexandru Dulca
♦Min 80 2-1 Marius Coman bate penalty-ul în dreapta, aproape de vinclu, și îl învinge pe Drăghia, care sărise în partea opusă
♦Min 78 Pasă în flancul drept pentru Romario Rus, care pătrunde în careu, îl întoarce pe Alexandru Pop, atacant retras în defensivă, iar aceste îi dă peste picioare mijlocașului de la Recea. Arbitrul dictează penalty
♦Min 78 Bogdan Manoel acuză o accidentare și iese în afara terenului, fiindcă nu mai poate juca
♦Min 72 Drăghiceanu primește din stânga, trage din întoarcere, din careu, și Bota reține pe centru, fără probleme
♦Min 67 1-1 Rareș Ispas avansează în flancul stâng, centrează în careu și Marius Coman reia cu capul din 7 metri la prima bară, unde Drăghia dă impresia că reține, însă scapă mingea din mâini și aceasta intră în plasă
♦Min 61 Hlistei primește în stânga, trage din afara careului, însă o face destul de mult peste poartă. Rapid se apără aproape cu toată echipa și așteaptă greșeli pentru a contraatac
♦Min 59 A început să plouă torențial la Recea. După un corner bătut din stânga, Luboya vine la prima bară și deviază pe spate cu capul, însă mingea se duce peste poartă
♦Min 53 Schimbarea la Recea, iese Ciprian Brata și intră Romario Rus
♦Min 46 Pauză la Recea, cu Rapid în avantaj de un gol, 1-0, după reușita lui Cătălin Hlistei. Prima repriză a fost una modestă, cu ritm alert, însă fără multe ocazii
♦Min 33 Sefer bate pe lângă poartă o lovitură liberă dintr-o poziție bună, din colțul dreapta al careului
♦Min 19 0-1 Fază de contraatac a Rapidului, Goge pătrunde în careu pe stânga, trimite în centru, la fel ca în minutul 13, pentru același Hlistei, care reia cu latul pe centru, Bota respinge în față, iar Cătălin Hlistei e acolo și reia din 6 metri în plasă, lângă bara din dreapta
♦Min 18 Alin Bota bate penalty-ul în dreapta, destul de slab, Drăghia plonjează și respinge în lateral
♦Min 17 După o centrare înapoi din dreapta, de pe linia de fund, Raul Crișan e neglijent când vrea să degajeze și îl lovește pe Luboya, iar arbitrul dictează penalty
♦Min 13 Goge pătrunde singur în careu, pe stânga, pasează înapoi pentru Hlistei, care reia din 10 metri, însă Bota respinge peste de sub transversală
♦Min 4 Rapid are o lovitură liberă din dreapta, Hlistei execută modest, pe colțul lung, însă prea tare și mingea iese în aut de poartă.

În etapa următoare, ACSF Comuna Recea va evolua în tot acasă, în 3 octombrie, împotriva echipei lui Adrian Mititelu, FC U Craiova 1948. La fel ca și meciul de astăzi, el va fi televizat de DigiSport. În etapa a 7-a, ACSF Comuna Recea va sta.