Fotbal, Liga 2. ACSF Recea a retrogradat! Maramureșul rămâne fără reprezentantă în cel de-al doilea eșalon

Returul barajului pentru menținerea în Liga 2 a fost, oficial, primul meci disputat cu spectatori de la relaxarea măsurilor anti-COVID-19.

Din păcate, premiera a fost una nefastă pentru reprezentanta Maramureșului în cel de-al doilea eșalon fotbalistic, întrucât ACSF Recea a retrogradat.

În tur, echipa din Recea câștigase cu 2-0 și se anunța un retur de foc. Ialomițienii de la Unirea Slobozia au reușit, însă, să întoarcă soarta barajului în a doua repriză a returului, înscriind două goluri. Lovitura de grație a fost dată de Slobozia în ultima fază a meciului, fapt pentru care, cu 3-0 în deplasare, Recea se întoarce, după un singur sezon, spectaculos de altfel, în Liga 3.

Ar fi de remarcat faptul că suporterii ialomițeni au avut un comportament deloc de lăudat, jignind pe reprezentanții Maramureșului, tema invocată fiind gazonul de la Recea. Probabil celelalte echipe nu au jucat pe același gazon, în Maramureș! Ca urmare a înfrângerii, antrenorul Florin Fabian a postat un mesaj pe rețelele de socializare, pe care îl puteți citi mai jos. Finalul de sezon a fost totalmente nefast pentru județul nostru din perspectivă fotbalistică. Nici Baia Mare nu a izbutit să promoveze, înclinându-se în prima fază a barajului de promovare în fața Unirii Dej. Așadar, sezonul viitor, Maramureșul nu va avea echipă în Liga 2, însă va avea, cel puțin teoreticm trei în Liga 3, Recea, Baia Mare, respectiv Sighetu Marmației sau Șomcuta Mare. Păcat!… Păcat că orgoliile politice și personale ne-au făcut „să ne dăm autogol”, ca județ, și să rămânem fără echipă în primele două ligi.

UNIREA SLOBOZIA – FOTBAL COMUNA RECEA 3-0
Christ Afalna 50′, Gabriel Lazăr 83′, Marius Ciobanu 90+3′

Unirea Slobozia: Gurău – Ibrian, Ozkara, Gab. Lazăr, C-tin. Toma (cpt.) – Bg. Vasile (Afalna 46′), Trașcu (Răduca 66′) – Mih. Adăscăliței, Ad. Moldovan (I. Dinu 90+8′), D. Radu (M. Ciobanu 46′) – Mih. Năstase (Vl. Suciu 46′)
Rezerve neutilizate: Poiană – Mih. Lemnaru, Trucă, Fl. Bălan
Antrenor: Adrian Mihalcea
Eliminați: Marius Ciobanu 90+4′, Mihai Adăscăliței 90+4′

Fotbal Comuna Recea: Răilean – B. Mendoza, Oiță, Burdeț, R. Ispas – Micaș (cpt.), Akhmatov – Văsălie (Jucan 66′), Mărieș, Fica (Brata 81′) – Batin (Balha 66′)
Rezerve neutilizate: Bota – Urs, Chinde, Szecui, Potcoavă, Gal
Antrenor: Florin Fabian
Eliminați: Bryan Mendoza 90+4′

Stadion: 1 Mai (Slobozia – Ialomița); Spectatori: 400; Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); Asistenți: Mihăiță Necula (Bucureşti) și Florian Alexandru Vişan (Galaţi); Rezervă: Dorin Burloiu (Galaţi); Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) și Horaţiu Stănescu (Craiova).

Iată și reacția lui Florin Fabian! „Fotbalul e nedrept uneori. O echipă cu un punctaj net superior și totodată cea mai ofensivă echipă a ligii a 2-a a fost „decimată” la Slobozia, într-un climat total nesportiv, pe care personal nu l-am întâlnit în cei aproape 40 de ani de fotbal, fapt care demonstrează că suntem departe de fotbalul civilizat. Am construit o echipă tânără și curată, care a jucat un fotbal fantastic pentru acest nivel, în condiții extrem de dificile. Mulțumesc tuturor jucătorilor echipei ACS MARAMUREȘ RECEA pentru clipele minunate pe care le-au creat în acest an, și le doresc mult succes în cariera lor de fotbaliști. Sunt sigur că fotbalul îi va răsplăti. Mulțumesc stafului pentru sprijinul oferit. Mulțumesc tuturor celor care m-au susținut în această perioadă! Dar, FOTBALUL ȘI VIAȚA MERG ÎNAINTE!”, a scris Florin Fabian.

Redăm live-score-ul celor de la liga2.prosport.ro!

♦Min 90+9 Fluier final al returului barajului. Unirea Slobozia câștigă in extremis meciul cu Fotbal Comuna Recea, cu 3-0, întoarce rezultatul din tur și reușește menținerea în Liga 2, în timp ce maramureșenii retrogradează în Liga 3
♦Min 90+8 ⇐⇒ Meciul s-a reluat după mai multe minute în care spiritele s-au încins pe teren. Unirea a mai efectuat o schimbare. A ieșit Adrian Moldovan și a intrat Ionuț Dinu. Cartonaș roșu a primit și antrenorul secund al Unirii, Costea Enache, fostul antrenor principal, pentru proteste.
♦Min 90+4 ||| După gol, Marius Ciobanu s-a dus la fotbalistul Gabriel Oiță, cel care dăduse gol în tur în minutul 90+1 și i-a ridiculizat pe jucătorii de la Unirea, și i-a repetat gestul. Arbitrul l-a considerat provocator și i-a arătat cartonașul direct roșu, iar apoi s-a format un meleu, în care s-au implicat mai mulți fotbaliști ai celor două echipe. În acel moment, pe teren se aflau inclusiv copiii de pe margine sau jucătorii de rezervă ai Sloboziei, care s-au năpustit pe gazon după gol. Mihai Adăscăliței, de la Unirea, și Bryan Mendoza, de la Recea, au văzut și ei cartonașul roșu după acele momente tensionate.
♦Min 90+3 3-0 Marius Ciobanu fentează în careu doi adversari, dă mingea pe lângă ei și, rămas singur cu portarul, trimite balonul printre picioarele lui Răilean. Mingea e atinsă de portar, însă intră în plasă la colțul lung
♦Min 90+2 Brata trage în disperare de cauză de 30 de metri, departe de poartă
♦Min 83 2-0 Toma centrează dintr-o lovitură liberă din stânga, bătută la prima bară, Ciobanu reia cu călcâiul și mingea se duce spre vinclul colțului lung, Răilean scoate în lateral, Răduca preia în 12 metri și centrează în fața porții, iar Gabriel Lazăr, nemarcat, plonjează în 6 metri, la prima bară, și reia cu capul la colțul scurt. La acest scor, 2-0, meciul intră în prelungiri
♦Min 81 ⇐⇒ La Recea, intră Ciprian Brata și iese Alin Fica
♦Min 66 ⇐⇒ La Recea, Ies Alin Văsălie și Paul Batin și intră Cătălin Jucan și Adrian Balha
♦Min 66 ⇐⇒ Schimbare la Unirea. Intră Adrian Răduca și iese Andrei Trașcu
♦Min 65 Micaș centrează din colțul dreapta al careului spre poartă, Akhmatov urmărește și reia din 6 metri, la colțul scurt, însă pe lângă poartă
♦Min 64 Adăscăliței scapă frontal, portarul plonjează la picioare lui, la 14 metri lateral stânga, pe atacul Unirii, respinge mingea, dar îl trântește și pe jucătorul gazdelor, însă centralul nu acordă lovitură de la 11 metri
♦Min 59 Fica pătrunde periculos în careul Unirii, în stânga, pătrunde, însă e lobat în momentul șutului, la circa 8 metri lateral, iar mingea se duce cu boltă peste poartă, în corner. Faza fixă rămâne fără rezultat
♦Min 50 1-0 Pe o fază de contraatac, Afalna recuperează la mijlocul terenului și pleacă în față, îi pasează în centru lui Ciobanu, care fentează și apoi trimite pe culoar, în dreapta, din nou la Christ Afalna, care avansează până la circa 20 de metri ușor lateral dreapta și trage năpraznic în vinclul colțului scurt, fără șanse pentru Răilean. Mingea a șters și transversala. Unirea intră în meci și are nevoie de încă un gol pentru a trimite partida cel puțin în prelungiri
♦Min 46 S-a reluat meciul
♦Min 46 ⇐⇒ Adrian Mihalcea e nemulțumit de joc și vrea să producă un șoc în echipă, efectuând trei schimbări la pauză. La Unirea, intră Christ Afalna, Marius Ciobanu și Vlad Suciu și ies Bogdan Vasile, Dorin Radu și Mihăiță Năstase
♦Min 45+1 Pauză la Slobozia. E 0-0 între Unirea și Fotbal Comuna Recea. La acest rezultat, maramureșenii se mențin în Liga 2, după ce în tur au câștigat pe teren propriu cu 2-0.
♦Min 45+1 La ultima fază, după un corner bătut din stânga de Vasile, mingea e respinsă în față, Toma, venit din spate reia din 10 metri central într-un adversar care a plonjat pentru a bloca, balonul a sărit la Ibrian, care a tras din prima din 9 metri central puțin peste transversală
♦Min 43 Akhmatov primește mingea la 30 metri poziție centrală, trage cu boltă, dar portarul este atent și reține fără emoții
♦Min 33 Ocazie uriașă Recea. Scapat pe contraatac, Batin profită că Ozkara și Lazăr se încurcă reciproc, însă experimentatul atacant, rămas singur cu portarul, trage pe lângă bară din interiorul careului și ratează golul care putea fi decisiv pentru menținerea în Liga 2 a maramureșenilor
♦Min 20 Meciul e dominat ușor de jucătorii Unirii, însă ocaziile lipsesc. La joc asistă și circa 400 de spectatori, acesta fiind prima partidă în care s-a permis din nou, în mod oficial, accesul publicului pe stadion, după mia bine de un an de când a izbucnit pandemia COVID-19
♦Strigăt din tribună către cei de la Recea: ”Băi ciobanilor, faceți și voi două-trei poze cu gazonul ăsta, boschetarilor! Din Liga 40, de unde, dracu veniți voi!”. Spectatorul face referire la starea deplorabilă a terenului de joc de la Recea.
♦Min 4 Văsălie scoate în centru pentru șutul lui Micaș, pe lângă poartă
♦Min 1 Adăscăliței șutează de la 18 metri, puțin pe lângă poarta apărată de Răilean. Ialomițenii se avântă în atac din primele minute, fiindcă au de recuperat acel 0-2 din tur
♦Min 1 A început partida de la Slobozia, cu un minut mai devreme față de ora 11:00, la cât era programată.