CS Minaur Baia Mare, victorie și calificare

Miercuri, 27 martie, Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CS Vaslui.

Acest meci a constituit, în fapt, manșa unică din optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin. S-a jucat practic cu calificarea pe masă.

CS Vaslui a venit în Baia Mare doar cu 12 jucători, mulți juniori, dar și doar cu secundul. De cealaltă parte, Minaur a odihnit titulari și a scos în față tineri jucători și juniori. Consemnăm la debuturi pe Mario Racolța și Sebastian Barbul, ambii înscriindu-se pe lista de marcatori. În ceea ce privește prestația, cu o mică deficiență la primul gol al partidei, băimărenii au condus ostilitățile permanent.

CS Minaur Baia Mare – CSM Vaslui: 41-24 (20-8)

Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 600 spectatori

Au arbitrat: Narcis Adrian Avădani – Răzvan Popovici (Bacău). Observator FRH: Robert Harabagiu (Moreni)

Aruncări de la 7m: 2-5 (transformate: 1-3; au ratat: Racolța / Furak, Turcu). Minute de eliminare: 4-4 (Ardelean, E. Pop / Furak, Ionescu; în min. 6, Furak a primit cartonaș roșu pentru aruncare de la 7m în capul portarului)

CS Minaur: Barna Buzogany (7 intervenții, a apărat și un 7m), Hayder Al-Khafadji (6 intervenții) – Vlad Andrei Pop 7, Erik Leonard Pop 6, Tudor Botea 5, Anderson Mollino da Silva 3, Robert Nagy 3, Milan Kotrc 3, Ovidiu Ardelean 3 (unul din 7m), Tomas Cip 3, Stevan Vujovic 2, Sebastian Barbul 2, Gabriel Cumpănici 2, Remuș Chiș 1, Mario Racolța 1, Viorel Fotache. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan și Ionuț Irimuș.

CSM Vaslui: Eduard Cioată (12 intervenții), Cristian Gherasim (3 intervenții, a apărat și un 7m) – Maxim Oancea 8, Alexandru Ionescu 6, Robert Frunză 3, Eduard Laeșu 3, Darius Ungureanu 2 (unul din 7m), Toma Dumitru 1 (din 7m), David Beligan 1 (din 7m), Robert Furak, Mihai Turcu, Florin Ciurescu Manea. Antrenor: Bogdan Pralea.

CS Minaur Baia Mare – CSM Vaslui: 41-24

Optimile se dispută într-o singură manșă, pe terenul echipelor trecute primele. Învingătoarele din aceste meciuri se califică direct în sferturile de finală.