Băimărenii au dat-o din nou în bară. Minaur pierde în deplasare la performera Cupei României

Fotbaliștii de la Minaur Baia Mare se îndepărtează tot mai mult de obiectivul promovării, după ce vineri după-amiază au pierdut meciul din deplasare cu Sănătatea Cluj (echipa care a eliminat în șaisprezecimile Cupei României pe deținătoarea trofeului, Viitorul Constanța). Chiar dacă și-au creat câteva ocazii, băimărenii nu au arătat un joc demn de o pretendentă la promovare.

CS Sănătatea Servicii Publice Cluj – CS Minaur Baia Mare: 2-0 (1-0)

Prima ocazie serioasă i-a aparținut lui Bedea în minutul 25, acesta nereușind să fructifice singur în fața portarului advers. Gazdele au deschis scorul pe finalul reprizei, în urma unui corner, când Adrian Mar a înscris din careul mic, (1-0, min. 39).

La scurt timp după reluare, Dan Roman face șah mat toată apărarea băimăreană și majorează (2-0, min. 47). În minutul 76, Minaur are o dublă ocazie – mingea respinsă de portarul clujean, după șutul lui Lemac, a ajuns la Rus care a trimis în bară. Apoi, nimic notabil nu s-a mai întâmplat, Minaur Baia Mare pierzând ocazia de a se apropia de plutonul fruntaș, mai ales că liderul Luceafărul a pierdut în deplasare la Unirea Dej.

CS Minaur Baia Mare.Balazs Dombradi – Denis Lihet, Jean Prunescu, David Simion, Ciprian Duruș, Bogdan Piper, Andrei Coroian, Krisztian Szekely, Adrian Bedea, Valer Giurgiu, Alexandru Muscă ● Rezerve: Alex Gudea – Adrian Șter, Răzvan Rus, Răzvan Lupu, Brian Lemac, Daniel Groza, Paul Oșan  ● Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu și Marius Marian