Piața jocurilor online în 2026: principalele tendințe observate la nivel european - 8 ore în urmă
Vacanță cu mașina în Grecia? Ce trebuie să știți despre noile amenzi și reguli din 2026 - 11 ore în urmă
„Fabrica de eminescieni” și-a deschis porțile pentru elevii din Baia Mare - 11 ore în urmă
Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 13 ore în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 13 ore în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 13 ore în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 13 ore în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 14 ore în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Parohia Făurești - 14 ore în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 17 ore în urmă
Editorialul de miercuri: La Baia Sprie, remember cu un fost miner
Nea Vasile are 81 de ani, din care 23 și i-a petrecut în mina de la Baia Sprie. Alți câțiva pe șantierele patriei comuniste. Și vreo trei ani lungi până la pensie în combinatul băimărean Phoenix.
De vreo 20 și ceva de ani e în pensie. Nu dă interviuri, nu vorbește despre muncă și se uită cu dezaprobare la tot ce se întâmplă în jur. Mai dă din cap, mai merge să mănânce un „meniul zilei” și trăbăluiește prin curte. Curios de felu-i, nea Vasile și-a cumpărat calculator. A învățat să vorbească cu ai lui pe Skype și să caute slujbe religioase și cântece cu coruri celebre pe care le ascultă cu sfințenie. „Ultimele se pot găsi pe Google, unde mai sunt multe măscării”, la care nea Vasile se gândește cu spaimă. „Toți au acces la pornoșaguri. Părinții nu se mai ocupă de odrasle” și lucrul ăsta îl sperie pe nea Vasile.
Cu greu l-am urnit la vorbă și între două îmbucături la un băisprean „meniu al zilei” l-am întrebat câte ceva. Spicuiesc doar câteva dintre răspunsurile lui, cititorul va subînțelege întrebările:
„În minerit lăcustele cu două picioare sunt mai rele ca invazia lăcustelor de altădată”;
„Îi un haloimăs ce se petrece în lume, că am văzut și văd pe calculator. Nu mai îi liniște, agitație și oameni care se aruncă în aer cu bombe să omoare alți oameni. Așa începe sfârșitul și îi greu că am apucat atâția ani să văd din astea”;
„Văd multe și pricep puține. Văd că Baia Sprie s-o pustiit. Aci mai sus unde-i stația de autobuz și unde o fost cinematograful, de patru ori pe zi din șase în șase ore era plin de lume. Veneau autobuzele și duceau oamenii la lucru, la mină, la flotație, peste tot. Acuma bate vântul ca-n Bărăgan. Când eram miner și am ajuns și artificier aveam niște avantaje. Du-te și întreabă-i pe ăștia tineri care n-o plecat de aci ce înseamnă miner. Habar n-au. Artificier nici atâta. Dar sute de ani strămoșii lor o fost mineri. Se uită repede tot ce o fost bun, acuma nu mai e nimic. Mina s-o pustiit și o rămas înlontru aurul. Bătrânii mineri s-o dus la cimitir, am rămas eu singur să dau seamă până m-oi duce și eu. Dar să știi că lucrurile nu o fost rău tomnite. Treaba o mers, odrasele mele, trei la număr, o făcut școli și s-o dus. Muierea mi în cimitir și eu vin la meniul zilei. Cine ar crede că-s vremuri când de bătrâni n-are nimeni grijă. Am vrut să merg la azil, că avem în oraș azilul de bătrâni, unde mai schimbi o vorbă. Dacă mergeam se pustia casa. Apoi mie mi bugăt că s-o pustiit orașul. Țin steagul sus din casă și gata, când a fi de mers treaba altora care vin după mine”;
„Fără mina Baia Sprie nu a mai fi veci ce o fost, asta mi-i clar, că și-n vremea invaziei lăcustelor o fost plin în oraș de ele și o făcut pustiu, da’ mina o rămas și o produs iară bogăție pentru oraș”;
„Dar nu-i treaba mea acuma, eu mai duc în cârcă câteva luni, un an, maxim doi și gata”;
„Dar să știi de la un miner bătrân, domnule, că nu s-o câștigat nimic în oraș după ’89, numai s-o pierdut. Și să mai știi că n-am fost comunist și nici de Ceaușescu nu mi-o fost drag. Ce ți-am zis acuma e ce-am văzut cu ochii și am deslușit cu capul”;
„Mai rău nu se poate, domnule, zic eu și cred că și mai rău o să fie, da’ nu-i bai, găt aci de mâncat și mă duc la calculator să-mi ascult cântecele și să vorbesc cu pruncii, care mi-s duși în alte țări!”.
Marian ILEA
Citește și















