Maternitatea Spitalului Județean „Dr Constantin Opriș” Baia Mare, acreditată în Categoria III A - 35 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 19 decembrie 2025 - 1 oră în urmă
19 decembrie 2013 – La Baia Mare fost inaugurat Atelierul Memorial Gheza Vida - 9 ore în urmă
Două intervenții ale salvamontiștilor maramureșeni în ultimele 24 de ore - 12 ore în urmă
Moș Crăciun, pompierii și dilema de la ISU - 13 ore în urmă
România achită o datorie veche de peste 30 de ani către Statele Unite - 13 ore în urmă
Daruri de la jandarmi pentru copiii unei case de tip familial din Baia Mare - 14 ore în urmă
Jandarmii în vizită la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 14 ore în urmă
Revoluția Română, 18 decembrie 1989, Timișoara: Ziua tinerilor secerați de gloanțe pe treptele Catedralei - 15 ore în urmă
CS Minaur joacă în deplasare ultimul meci din acest an - 16 ore în urmă
Premieră în Vișeu de Sus: „Carmen”, un spectacol extraordinar de balet, va avea loc la Casa de Cultură
Premieră în Vișeu de Sus: „Carmen”, un spectacol extraordinar de balet, va avea loc la Casa de Cultură din oraș.
Protagoniștii sunt mari artiști ai scenei românești și internaționale.
Mai exact, Ansamblul de balet „Opera Vox”, Ansamblul de balet al Operei Maghiare din Cluj și elevi ai Liceului de Coregrafie și Artă Dramatică din Cluj-Napoca aduc în fața spectatorilor vineri, 20 mai, ora 19.30, un regal de grație, eleganță, pasiune, tandrețe și dramatism, în regia și coregrafia lui Vlad Sebastian.
Spectacolul ”Carmen” are la bază nuvela cu același nume a lui Prosper Mérimée, pe acordurile muzicale ale lui Georges Bizet, adaptate pentru balet de Rodion Shchedrin.
De săptămâna viitoare, biletele vor putea fi achiziționate de la Muzeul de Istorie și Etnografie Vișeu de Sus. Prețul unui bilet este de 50 lei, iar elevii, studenții și pensionarii beneficiază de preț redus.








