Investiții și proiecte de agrement în Tăuții Măgherăuș - 21 minute în urmă
Marea Britanie și Spania se luptă cu un val fără precedent de gripă mutantă - 52 minute în urmă
Este oficial – Taxele cresc masiv din 1 ianuarie 2026 - 1 oră în urmă
Acțiune de colectare a deșeurilor textile în Baia Mare - 1 oră în urmă
Locuri de muncă în Maramureș - 3 ore în urmă
Feeria de Crăciun la LPS Baia Mare – gimnastică ritmică și emoții de sărbători - 3 ore în urmă
Concert de colinde la Muzeul Județean de Mineralogie din Baia Mare - 4 ore în urmă
Colinde maramureșene la Gala Fanatik: Grupul Vocal Maramureș, coordonat de prof. Monica Șandor, în premieră în Capitală - 4 ore în urmă
Cadou de aniversare: Adrian Gașpar a obținut trofeul Festivalului „Dorințelor din Globul Fermecat” - 4 ore în urmă
Școlile din Țara Lăpușului, reunite în cadrul Festivalului „Colind la Nașterea Domnului”, ediția a XIX-a - 4 ore în urmă
La mulți ani, domnule prof. dr. Teodor Ardelean!
Astăzi, 14 iunie, îl sărbătorim pe prof. dr. Teodor Ardelean, născut la 14 iunie 1951 în Moigrad‑Porolissum, Sălaj. A absolvit în 1970 Liceul din Jibou, unde a fost șef de promoție. Între 1970–1976, a urmat cursurile Facultății de Istorie‑Filosofie de la Universitatea „Babeș‑Bolyai” din Cluj‑Napoca, specializarea Filosofie. A obținut un master în „managementul administrației publice și statutul funcționarului public” în 2006 și și-a susținut teza de doctorat în 2008 la Universitatea de Nord din Baia Mare, cu tema „Limba română și cultivarea ei în preocupările ASTREI”, o lucrare distinsă cu Premiul „Ion Petrovici” al Academiei Române în 2009.
Prin urmare, un reper al culturii și al administrației publice, domnia sa este profesor, bibliotecar, publicist, cercetător, om de cultură, dar și politician cu o carieră consolidată. A deținut funcția de senator al României (1992–1996), ales în județul Maramureș din partea PUNR, fiind vicepreședinte al Senatului și al Comisiei pentru Politică Externă, coordonator al Comisiei de Privatizare și al Fondului Proprietății de Stat.
Teodor Ardelean a fost distins, în anul 2005, cu Ordinul „Meritul Cultural” în rang de Cavaler, o recunoaștere conferită de Președintele României pentru contribuțiile sale remarcabile la promovarea culturii naționale. În aprilie 2012, a primit titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Baia Mare, distincție completată ulterior, în 2021, cu acordarea titlului de Cetățean de Onoare al județului Maramureș, semn al prețuirii de care se bucură în întreg spațiul nord-transilvan.
Este, totodată, primul maramureșean decorat cu titlul de Comandor al Ordinului Militar al Românei, o onoare rezervată personalităților de excepție. În anul 2024, Universitatea „Vasile Goldiș” din Arad i-a conferit titlul de Doctor Honoris Causa, cu mențiunea Magna cum laudae, pentru activitatea sa academică, managerială și civică de o rigoare și valoare exemplare.
Pasiunea pentru carte l-a adus încă din 1990 în fruntea Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” din Baia Mare, instituție pe care a condus‑o în două etape: 1990–1992 și 2001–prezent. Sub conducerea sa, Biblioteca a inițiat proiecte de mare anvergură, precum donații de peste 50.000 de volume către comunități românești din diaspora (Spania, Canada, Marea Britanie,Chişinău, Ujgorod, Ucraina etc.) și a deschis filiale destinate promovării culturii maramureșene în regiuni învecinate .
Cu ocazia zilei de naștere, îi transmitem cele mai calde urări de multă sănătate, putere de muncă și inspirație! Fie ca următoarele proiecte în interes public și cultural să îi aducă noi satisfacții profesionale și sentimentul împlinirii.
La mulți ani, domnule prof. dr. Teodor Ardelean!
Vasile Petrovan















