6 februarie 2026, un moment istoric pentru Biserica Ortodoxă Română - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 6 februarie 2026 - 2 ore în urmă
Șase locuri pe podium într-un an - 11 ore în urmă
Bruxelles-ul vrea o rețea de socializare proprie, dar cu reguli suspecte - 12 ore în urmă
Lucrări la rețeaua de canalizare pe mai multe străzi din Baia Mare - 13 ore în urmă
S-a semnat contractul pentru Complexul de agrement acvatic Câmpul Tineretului din Baia Mare - 15 ore în urmă
Tragedie care îngheață sângele: trei surori s-au sinucis după ce au fost atrase într-un joc online - 15 ore în urmă
CS Minaur începe returul cu un joc acasă - 17 ore în urmă
C.S.S. Baia Sprie, rezultate de excepție la Cupa Continentală SEEC & Campionatul Balcanic de Schi Fond de la Predeal - 17 ore în urmă
Programul lunii februarie la Teatrul Ararat Baia Mare - 17 ore în urmă
Viorica Marincaș, noul președinte al Autorității Teritoriale de Ordine Publică Maramureș
Autoritatea Teritorială de Ordine Publică (ATOP) Maramureș are o nouă conducere. În urma desemnării reprezentanților de către Consiliul Județean Maramureș, Viorica Marincaș a fost aleasă președinte al forului responsabil cu siguranța publică la nivel județean.
Prima femeie din România avansată la gradul de chestor de poliție, Viorica Marincaș este un profesionist recunoscut pentru activitatea sa îndelungată în structurile de ordine publică. A condus timp de 11 ani Inspectoratul de Poliție Județean Maramureș, perioadă în care a implementat măsuri menite să îmbunătățească siguranța comunității.
Numirea sa la conducerea ATOP vine într-un context în care siguranța publică rămâne o prioritate, iar noul președinte promite un mandat axat pe eficiență, transparență și colaborare strânsă cu autoritățile locale și societatea civilă.
„Experiența și integritatea sa sunt garanția unui mandat orientat spre cetățeni, spre siguranța și bunăstarea comunității noastre”, au transmis oficialii județeni.
ATOP Maramureș are rolul de a analiza și propune soluții pentru problemele de ordine publică, în colaborare cu structurile de poliție și administrația județeană.
Vasile Petrovan







