OMD Maramureș, singura organizație de management al destinației din România certificată de Asociația Națională a Agențiilor de Turism - 42 minute în urmă
Ansamblul Folcloric „Cercănelul” din Borșa pleacă în cea de-a II-a ediție a turneului internațional „Dor de-acasă” - 49 minute în urmă
Peste 1.000 de crescători de bovine din Maramureș vor beneficia de ajutorul financiar de la stat pentru susținerea activității - 1 oră în urmă
Vocea României: Andrei Petruș și opinia artistică a juraților de la deja celebrul spectacol TV; Va fi prezent în emisiune în ediția de vinerea asta - 3 ore în urmă
Cronologia turistică a transformărilor din orașul Borșa: Un secol pentru a deveni stațiune internațională; Care sunt, acum, perspectivele de viitor - 3 ore în urmă
Al patrulea drum de piatră din Maramureș, asfaltat pentru prima dată anul acesta - 4 ore în urmă
Eveniment: Anuala de Arhitectură Nord-Vest se lansează cu tema „Viitorul Sustenabil” - 8 ore în urmă
„Happy Room” la Colegiul de Arte din Baia Mare - 8 ore în urmă
În Maramureș: Aproximativ 1.550 de cazuri de violență domestică în primele opt luni ale acestui an - 8 ore în urmă
Alex Suciu, CSM Baia Mare, noul campion la categoria U13 Ne-Waza, la campionatul României - 9 ore în urmă
Un apel la solidaritate în Eparhia Maramureșului și Sătmarului: Duminică va fi colectă specială, pentru afectații de seism, în lăcașele de cult!
Un apel la solidaritate în Eparhia Maramureșului și Sătmarului: Duminică va fi colectă specială, pentru afectații de seism, în lăcașele de cult!
Apel la solidaritate umană și filantropie creștină cu victimele Cutremurului din Turcia și Siria, în țara noastră, arată Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului.
La inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Sfântul Sinod al BOR a aprobat organizarea unei colecte pentru ajutorarea celor afectați de cutremurul catastrofal de pământ de 7,8 grade, din ziua de luni, 6 februarie 2023, care a distrus părți din Turcia și Siria și a ucis zeci de mii de vieți omenești.
„Având în vedere tragedia prin care trec cei loviți de această catastrofă și pentru a sprijini pe afectați și comunitățile creștin-ortodoxe din Turcia și Siria, greu încercate și în multa nevoie și suferință, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcop al Maramureșului și Sătmarului, ne îndeamnă să dăm curs, cu dragoste creștină, hotărârii Sfântului Sinod. Astfel, în Ședința Permanenței eparhiale din data de 17 februarie 2023, din solidaritate frățească cu cei aflați în grea suferință, s-a luat hotărârea, ca în data de 19 februarie 2023, Duminica Înfricoșătoarei Judecăți, care este un îndemn la iubire și milă creștină față de cel lipsit și în mare strâmtorare, să fie organizată o colectă în întreaga Episcopie a Maramureșului și Sătmarului, la nivel de parohii și mănăstiri.
Sumele adunate și centralizate de protopopiate, vor fi virate în Contul Episcopiei (care, la rândul ei, va vira sumele centralizate către Patriarhia Română), iar procesele-verbale, de la parohii și mănăstiri vor fi transmise în copie la Protopopiat, cât mai repede cu putință, dar nu mai târziu de 28 februarie 2023.
Astfel făcând, vom arăta că împlinim porunca Domnului din Evanghelie care ne-a zis: „Fericiți împlinitorii, nu ascultătorii cuvintelor Mele!” și „nimic nu poate apropia inima omului așa de mult de Dumnezeu ca milostenia” (Sfântul Isaac Sirul) Dumnezeu să odihnească sufletele celor care au murit în mod năprasnic și să le dea putere celor rămași în nemărginită și nemângâiată suferință pentru cei dragi pe care i-au pierdut! Amin!”, se arată în informarea emisă de Biroul de presă din cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului.
C.Ț.