Primele cete de colindători au ajuns la Catedrala Episcopală, gazde fiind PS Iustin și PS Timotei Sătmăreanul - 10 minute în urmă
Prins conducând prin Baia Mare cu 103 km/h și cu 0,92 mg/l alcool pur în aerul expirat - 1 oră în urmă
Casa de Cultură a orașului Seini a fost cuprinsă de magia Crăciunului, în cadrul concertului de colinde și muzică religioasă - 2 ore în urmă
Experiențe mai sigure pentru jucători, cu ajutorul ghidurilor de cazino și jocurilor demo - 2 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Fânațe va găzdui prima ediție a concertului „Colind străbun la Nașterea Domnului” - 2 ore în urmă
O zi plină de energie la Târgu Lăpuș: 3 evenimente sportive s-au desfășurat cu succes - 2 ore în urmă
A apărut un număr dublu al revistei „Nord Literar” - 3 ore în urmă
Excelență și inovație: Prof. univ. dr. emerit Petru Dunca, în dialog cu prof. dr. ing. Vasile Țopa, rectorul UTCN (VIDEO) - 3 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Episcop Iustin a slujit la Parohia Ortodoxă „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Baia Mare - 4 ore în urmă
Peste 24 de milioane de lei pentru utilaje destinate drumurilor județene - 4 ore în urmă
Tradiție și continuitate: La Sighetu Marmației va avea loc cea de-a 56-a ediție a Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Marmația”
Ca în fiecare an, pe 27 decembrie, la Sighetu Marmației va avea loc Festivalul de Datini și Obiceiuri de iarnă „Marmația”. Evenimentul a ajuns la cea e 56-a ediție și se va desfășura în centrul municipiului.
De atâția ani Festivalul „Marmaţia” reuşeşte să încânte publicul național şi internațional cu tradiţiile, costumele, colindele şi jocurile cu măşti.
Participanții la eveniment sunt așteptati de la ora 12:00 la alaiul tradițional – parada formațiilor artistice, iar de la ora 14:00 se va desfășura spectacolul de datini și obiceiuri de iarnă.
Invitați speciali sunt Ion Pop și Grupul Iza, Vlăduța Lupău și Grupul Ma Ra Mu.

















