Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 2 minute în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 2 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 6 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 7 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 7 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 7 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 9 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 10 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 11 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 11 ore în urmă
Primarul din Remetea Chioarului, dispărut o vreme după accidentul cu Duster-ul primăriei, s-a prezentat la poliție
În dimineața zilei de 1 februarie, cam pe la orele 03.00-04.00, primarul din Remetea Chioarului se întorcea acasă din Baia Mare cu Duster-ul primăriei. Mai avea vreo 900 m până la locuință, când mașina a lovit un stâlp și s-a oprit în gardul de la gospodăria fiului fostului primar al comunei, Ioan Pavel Buzdugan. La fața locului au venit mai mulți oameni, inclusiv viceprimarul Gheorghe Dănuț Ungur. Acesta a recunoscut, pentru DirectMM.ro, că a fost la fața locului. „Când am ajuns eu, nu mai era poliție, nu mai era nimic. Am încercat să aflu ce s-a întâmplat și să vorbesc cu domnul primar, însă nu am reușit” – a declarat viceprimarul din Remetea Chioarului.
”Când am ajuns eu, era numai mașina, stâlpul rupt și mașina căzută. Nu cred că a dat intenționat în gard, cred că domnul primar a fost obosit, venea dinspre Baia Mare, și mai avea 900 de metri până acasă. Poate că a fost obosit, iar după drumul în linie dreaptă – văzându-l lejer și ținând cont de oră – poate a ațipit. A venit tatăl lui și angajați ai primăriei la fața locului, la fel, a fost și vicele. Îmi pare rău că s-a ajuns până aici, eu sper să fie bine” – a spus fostul primar Ioan Pavel Buzdugan, contactat de DirectMM.ro,
Conform IPJ Maramureș, șoferul are 24 de ore timp să declare accidentul. „Conducătorul auto a plecat de la fața locului, nu a fost testat cu aparatul etilotest. Are 24 de ore la dispoziție ca să dea declarație. A fost căutat, a fost sunat, însă nu a răspuns” – a explicat Dorin Gherman, șeful Serviciului Poliției Rutiere (SPR) Maramureș. Primarul s-a prezentat la SPR Maramureș în jurul orei 20.00, când s-a constat că nu a consumat alcool. (C.Ț.)















