Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 3 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 3 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 3 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 5 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 6 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 7 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 7 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 7 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 7 ore în urmă
Maramureșeni la plantat de cireși japonezi
Marți, 26 noiembrie, elevii claselor a VI-a de la Școala Gimnazială „Lucian Blaga” din Fărcașa au plantat cireși japonezi ornamentali în parcul din zona sălii sporturilor din localitate. În plus au promis că îi vor îngriji și le vor urmări evoluția – se arată pe pagina de facebook a comunei Fărcașa.
”Prin această acțiune și prin altele de acest gen, care au fost sau care vor urma, dorim să le arătăm copiilor faptul că noi toți trebuie să contribuim și la crearea unui mediu mai curat și mai estetic. Orice pom plantat, orice arbust, orice plantă înseamnă viață, înseamnă mai mult oxigen. În același timp, constituie si un semnal de alarmă pentru stoparea acțiunilor pe care noi, oamenii, le facem, uneori inconștient, și care duc la încălzirea globală”, a spus primarul Ioan Stegeran.















