Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 1 oră în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 3 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 7 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 8 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 8 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 8 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 10 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 11 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 12 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 12 ore în urmă
Încep lucrările pentru restul de executat la noul sediu al Primăriei Fărcașa
În perioada următoare, în Fărcașa vor reîncepe lucrările pentru finalizarea noului sediu al primăriei. În 29 ianuarie a fost semnat contractul din cadrul proiectului ”Construire sediu primărie Fărcașa – rest de executat”, având o valoare de 3.472.047,62 lei si o durata de execuție de 14 luni. Noul sediu este format din parter și două etaje și va avea birouri pentru funcţionari, săli de şedinţe, multifuncţionale, dar şi un spaţiu pentru arhivă.
„Această sumă include toate lucrările rămase de executat pentru ca noul sediu să fie funcţional. Proiectul este finanțat în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală, subprogramul – Modernizarea satului românesc, domeniul specific: realizare/extindere/ reabilitare/modernizare a sediilor instituțiilor publice ale autorității administrației publice locale, precum și a instituțiilor publice din subordinea acestora. Actualmente clădirea este ridicată «la roșu», totul fiind făcut din fonduri proprii. Nu am insistat până acum pentru finalizarea lucrărilor, deoarece aveam multe alte proiecte mult mai importante de făcut” – a precizat primarul Ioan Stegeran.















