Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 2 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 4 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 8 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 9 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 9 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 9 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 11 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 12 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 13 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 13 ore în urmă
Exemplu de bună practică: La Moisei, străzile sunt dezinfectate cu o soluție de hipoclorit de sodiu (GALERIE FOTO)
În contextul pandemiei COVID-19, administrațiile locale trebuie să ofere exemple de bună practică pentru a-și proteja cetățenii. Un astfel de caz pozitiv este comuna Moisei, unde, în cursul zilei de 26 martie, Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) a desfășurat o acțiune specială.
„Am hotărât să dezinfectăm străzile din comună folosind autoutilitara din dotare, pulverizând o substanță pe bază de hipoclorit de sodiu. Vom proceda astfel în mod frecvent, acoperind o suprafață cât mai mare din localitate în perioada care urmează. Nouă ne pasă. Vouă?” – întreabă reprezentanții Primăriei Moisei.
Reacțiile nu au întârziat să apară. „Eu sunt în Spania și din data de 11 martie trebuie să stau în casă până pe data 26 aprilie. Am decís să rămân, nu am fugit așa cum au fugit mulți alți români. Felicitări autorităților” – scris Gabor, un localnic aflat în Spania.
C.Ț.
















