Prognoză meteo pentru Maramureș, sâmbătă 27 iunie 2026 - 9 minute în urmă
„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 10 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 12 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 14 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 14 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 14 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 15 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 15 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 16 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 17 ore în urmă
Din cauza mistreților, doi miniștri ajunși în Maramureș au cam luat-o prin porumb
Primarul din Mireșu Mare, Ioan Mătieș, a bătut multe drumuri la București pentru a impulsiona găsirea unei soluții la problema porcilor mistreți care fac mari pagube în culturile de porumb; nu doar cele din comuna sa, ci din mai tot sudul județului. Fiindcă situația trenează de ani buni, mulți gospodari a chiar au renunțat să își mai lucreze terenurile, știind că, oricum, vor fi devastate de animalele sălbatice. Ioan Mătieș e convins că singura rezolvare este modificarea Legii Vânătorii.
Cum ultima ședință de consiliu județean a avut loc în Mireșu Mare, primarul Mătieș a profitat de prezența a doi membri din Guvern – Ioan Deneș (ministrul Apelor, Pădurilor și Mediului) și Radu Oprea (ministrul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat) – și i-a dus prin porumb. După constatări la fața locului, s-a decis să n-o lase moartă-n păpușoi, așa că au apărut promisiunile pe linie de partid. E vorba de depunerea la Comisia de Agricultură a unor amendamente la Legea Vânătorii, care să permită rezilierea contractelor cu administratorii ce nu își îndeplinesc sarcinile de hrănire și izolare a animalelor de pe fondul lor de vânătoare. Iar Legea Vânătorii să fie dezbătută de urgență la începutul noii sesiuni parlamentare.
Numai să participe la dezbateri și parlamentarii cu permis de vânătoare, astfel încât să fie cvorum.






