Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 2 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 2 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 3 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 3 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 3 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 3 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 4 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 5 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 5 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 6 ore în urmă
De mâine, în Baia Sprie: Câinii lăsați liberi vor fi ridicați, iar proprietarii amendați
Începând de mâine, 24 februarie, Direcția de Lucrări Publice și Poliția Locală Baia Sprie vor începe acțiunea de ridicare și identificare a câinilor.
Proprietarii care lasă câinii liberi vor fi amendați, iar câinii ridicați.
Câinii vor fi adăpostiți și hrăniți de Direcția Publică, iar pentru revendicare se percepe o taxă de 150 de lei.
„Facem apel la proprietarii de câini să se conformeze legislației în vigoare și să curețe excrementele animalului de companie pe parcursul plimbării acestuia pe spații care aparțin domeniului public. Curățenia ține atât de administrație, cât și de responsabilitatea fiecăruia dintre noi.
În curând începem curățenia de primăvară pe DN18 și pe măsură ce se topește zăpada ne îndreptăm către trotuare, căi de acces și spații verzi” – se precizează pe pagina orașului.















