Marin Preda, copilul pe care satul era cât pe ce să-l țină departe de școală - 2 ore în urmă
Un tânăr din Petrova s-a stins în Italia, după ce i s-a făcut rău în timp ce lucra la recoltarea roșiilor - 3 ore în urmă
5 august 1984: regalul olimpic oferit de Kati Szabo - 4 ore în urmă
Pompierii voluntari din cadrul SVSU Recea, Maramureș, sunt din nou campioni naționali - 6 ore în urmă
Prefectura Maramureș le cere primăriilor să reducă consumul de energie - 7 ore în urmă
Angajări în învățământul băimărean: post cu normă întreagă la grădiniță - 7 ore în urmă
La Săliștea de Sus va fi dezvelit bustul lui Gavrilă Iuga, personalitate marcantă a Maramureșului - 8 ore în urmă
„Vacanță în tinda bisericii”: Ediția a IV-a a taberei de vară pentru copii are loc la Sighetu Marmației - 8 ore în urmă
Campanie de donare de sânge la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 8 ore în urmă
Părintele protopop dr. Stan Florin, invitat la Școala Părinților din Parohia Dumbrăvița - 9 ore în urmă
Steag arborat, cu mândrie, de Ziua Națională a României, „la Cetate”, de rangerul maramureșean, Viorel Coroian
Steag arborat, cu mândrie, de Ziua Națională a României, „la Cetate”, de rangerul maramureșean, Viorel Coroian
Steagul tricolor este simbolul principal al României, este emblema țării noastre, motiv pentru care este o mândrie arborarea sa în cât mai multe locuri. Unii îl pun la fereastră, alții recurg la alte locuri.
Ca în fiecare an, temerarii au pornit la drum și au așezat tricolorul pe cele mai înalte culmi posibile, simbolistica fiind că aceea că România este la înălțime. În ciuda condițiilor meteorologice total neprietenoase, rangerul Viorel Coroian și-a respectat propria tradiție inițiată, mergând la Cetate, alături de colegii din aria protejată Cheile Lăpușului.
În fiecare an, de 1 Decembrie, maramureșeanul Viorel Coroian arborează tricolor nou La Cetate, deasupra Cheilor Lăpușului. Este cel puțin al 9-lea an când rangerul face asta. „Este deja o tradiție. O fac pentru a pune pe harta ecoturismului această zonă și în calitatea de iubitor de natură. Am ales acest loc și datorită faptului că îmi petrec o parte a timpului acolo în scop profesional, în calitate de ranger al rezervației naturale Cheile Lăpușului. Și, nu în ultimul rând, pentru că sunt român”, arată pentru DirectMM, Viorel Coroian.
C.Ț.















