Secretele arhitecturii clasice, dezvăluite la Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației - 10 minute în urmă
Mircea Baniciu revine în Maramureș. Concert în aer liber la Căruțele din Deal - 2 ore în urmă
A început vacanța judecătorească. Program special la Tribunalul Maramureș și Judecătoria Baia Mare - 2 ore în urmă
CS Minaur Baia Mare își întărește staff-ul tehnic cu Paul Pîrvulescu și Silviu Mihai Dobre - 3 ore în urmă
Autoritățile analizează construirea unui pod provizoriu la Cătălina - 4 ore în urmă
Performanță remarcabilă pentru tânărul pianist băimărean Gavril Minnis Marchiș - 4 ore în urmă
2 iulie 1953, s-a născut la Băsești Irineu Pop, arhiepiscopul Alba Iuliei - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 2 iulie 2026 - 5 ore în urmă
O tânără din Maramureș face parte din echipa care a creat o brățară ce le permite persoanelor cu deficiențe de auz să „simtă” muzica - 17 ore în urmă
Lucrări semnate de Hollósy Simon, reunite într-o expoziție de excepție la Sighetu Marmației - 19 ore în urmă
Sportivul maramureșean Ștefan Gherghel va fi portdrapel la festivitatea de închidere a Jocurilor Olimpice de Tineret
Un sportiv din Maramureș, Ștefan Gherghel, legitimat la CSS Baia Sprie, va fi portdrapel al delegației României la festivitatea de închidere a Jocurilor Olimpice de Tineret.
Concret, schiorul de fond al Team România, alături de colega sa, Boglarka Pall de la Sfântul Gheorghe, va purta drapelul tricolor la Ceremonia de Închidere din Parcul Olimpic din Gangneung.
Spectacolul care va marca oficial încheierea celei de a IV-a ediții a Jocurilor Olimpice de Tineret de iarnă, va avea loc joi seara, 1 februarie, de la ora 20.00 (13.00 în România), arată oficialii COSR.
”Flacăra olimpică se va stinge, dar focul va rămâne aprins în inimile sportivilor care se întorc la casele lor mai bogați, mai inspirați și mai motivați să crească ”mari”! Team Romania privește înapoi cu mândria de a fi urcat o dată pe podiumul olimpic și cu cele opt clasări în top 10. Pentru unii, e mai puțin decât și-au dorit. Pentru ceilalți, motivația de a continua a crescut proporțional cu energia vârstei. Povestea olimpică îi va însoți în carieră, Gangwon 2024 e inspirație pentru ei.
Bronzul Mihaelei Anton, la monobob, e istorie. Performanța ei a plasat Team Romania între cele 32 de națiuni (din 78 participante) care au cucerit medalii la Gangwon 2024. Pentru toți cei 33 de membri ai Team Romania, Gangown 2024 a reprezentat o lecție despre olimpism, despre spirit de echipă, despre împreună și despre a lupta pentru visul lor!”, arată oficialii COSR.
C.Ț.














