Duși la închisoare pentru afaceri cu droguri - 2 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Răstignirea Mântuitorului – Supremul „Mesaj de Iubire” pentru Umanitate - 3 ore în urmă
Restricții de circulație la Sighet - 3 ore în urmă
De la copil-minune Next Star, la victimă a drogurilor și anturajului - 4 ore în urmă
Percheziții în Baia Mare și Sălsig într-un dosar privind produse contrafăcute - 6 ore în urmă
Campanie pentru sărbători în siguranță - 7 ore în urmă
Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie Baia Mare caută un nou director medical - 7 ore în urmă
Joia Mare, credințe și superstiții; „De astăzi începem să facem și coptăturile pântru Paști, că deja curățănia trebe să fie gata” - 7 ore în urmă
Celebrul obicei agrar „Udătoriul din Șurdești” va avea loc în a doua zi de Paști - 8 ore în urmă
Gluma sinistră a unor adolescenți a pus Poliția pe jar - 8 ore în urmă
Rata șomajului crește ușor în Maramureș
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de muncă Maramureș avea în evidențe, la fârșitul lunii martie, 4.445 de șomeri, din care 2.213 sunt femei. Astfle, rata șomajului este de 2,23%, cu 0,02% mai mare decât în luna februarie.
Din numărul total al șomerilor, doar 1.362 primesc indemnizație, restul de 3.083 fiind fără plată.
Dintre cei cre sunt în plată, 79 sunt absolvenți ai unor instituții de îvățământ care nu și-au găsit de lucru, în timp ce 1.283 provin din muncă.
De asemenea, peste jumătate (2.424) provin din mediul rural, în timp ce 2.021 provin din mediul urban, arată datele statistice.
Cifrele mai arată că 29% sunt fără studii sau cu studii primare, 27% au studii gimnaziale, iar 18% sunt cei cu studii liceale. Alți 17% au studii profesionale , 2% au studii postliceale și 6% au studii superioare.
Cifrele mai arată că 1.620, adică cei mai mulți șomer sunt persoane mediu ocupabile, urmați de 1.504 șomeri greu ocupabili. 1.253 sunt șomeri foarte greu ocupabili și 68 sunt în categoria celor ușor ocupabili.