Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 7 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 9 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 14 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 14 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 14 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 14 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 16 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 17 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 18 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 18 ore în urmă
Protest cu repetiție al pensionarilor nemulțumiți de la IPEG Maramureș
Ziua de marți, 21 ianuarie, a adus un nou protest al foștilor angajați de la IPEG Maramureș, nemulțumiți că nu li s-a recunoscut activitatea în subteran la calcularea pensiei. În ciuda promisiunilor primite de-a lungul timpului, problema încă nu a fost rezolvată, de aceea aproximativ 50-60 de persoane au protestat din nou în fața Palatului Administrativ din Baia Mare.
Oamenii spun că vor continua să iasă în stradă până când ordonanța de urgență promisă va fi efectiv aprobată în ședința de guvern. „Noi continuăm protestele în Baia Mare. Vrem numai să ni se facă dreptate, să ni se recunoască drepturile și să nu fim discriminați. Vrem drepturi egale pentru muncă egală” – a spus Iulian Rusu, fost angajat al IPEG Maramureș.
„În urma protestului anterior și a discuțiilor purtate cu domnul prefect Nicolae Silviu Ungur, revendicările acestora au fost trimise în București. Reprezentantul grupului de pensionari, Vasile Leș, a discutat cu doamna ministru al Muncii, Violeta Alexandru. În urma discuției, a fost identificat proiectul de ordonanță de urgență care ar reglementa problema dânșilor. Doamna ministru a menționat faptul că ordonanța va fi promovată în ședința de guvern. Foștii angajați IPEG dețin autorizație pentru a protesta în zilele de marți și joi, în lunile ianuarie și februarie” – a precizat Dan Bucă, purtătorul de cuvânt al Instituției Prefectului Maramureș. (C.Ț.)















