Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 6 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 8 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 12 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 13 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 13 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 13 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 15 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 16 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 17 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 17 ore în urmă
„Cu cât dăruiești altora mai multă bucurie, cu atât mai multă bucurie va intra în viața ta”
În prag de sărbători, Grădinița cu Program Prelungit nr. 9 – structura Grădinița cu Program Normal nr. 20 Baia Mare – a derulat proiectul educațional „Dăruiești, primești!”, parteneri fiind Școala Gimnazială „I.L. Caragiale” Baia Mare (clasa învățătoarei Eugenia Pampa), Centrul ASSOC Cărbunari (manager Dorina Trifu Suciu), Asociația ASCOR Baia Mare (președinte prof. Maria Chertiție), Asociația Filantropică „Sf. Iosif Mărturisitorul” (președinte preot paroh Vasile Fodoruț).
Sub egida „Cu cât dăruiești altora mai multă bucurie, cu atât mai multă bucurie va intra în viața ta”, cadrele didactice Georgeta Halas (coordonator de proiect), Viorica Pop, Maria Chertitie și Eugenia Pampa (echipa proiectului) au sensibilizat și implicat comunitatea părinților, preșcolarii și elevii în acțiuni de voluntariat. Mai exact, s-au strâns alimente, îmbrăcăminte, încălțăminte, jucării pentru tinerii din cadrul ASSOC Cărbunari și pentru copiii nevoiași aflați în grija Asociației Filantropice „Sf. Iosif Marturisitorul”. De asemenea, pr. Adrian Morar, slujitor la Catedrala Episcopală „Sf. Treime” din Baia Mare, a mers în mijlocul copiilor împreună cu voluntarii ASCOR Baia Mare și le-au explicat semnificația și importanța Sărbătorii Crăciunului.
„Avem convingerea că implicarea copiilor, elevilor, a cadrelor didactice și a părinților în derularea acestei acțiuni va rămâne o etapă importantă în formarea caracterului acestora, prin conștientizarea faptului că spiritul Crăciunului ne învață să fim mai buni, mai darnici, mai toleranți cu toți cei din jur, făra a ține cont de vârstă, statut social, chiar religie. Voluntariatul și acțiunile caritabile nu au ca beneficiar doar pe cel căruia i se oferă, ci și pe cel care dăruind primește o lecție de viață și amintiri de neuitat. Prin derularea acestor acțiuni, preșcolarii și elevii au devenit mai responsabili, au empatizat cu cei cărora le-au dăruit”, concluzionează prof. Maria Chertiție, președinte ASCOR Baia Mare.


















