Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 4 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 6 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 10 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 10 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 11 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 11 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 13 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 13 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 14 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 14 ore în urmă
Cu 400 de oi-putere pe autostrada românească
Ministrul Agriculturii, Petre Daea e un simpatic fan al oii. Chiar a afirmat că oaia este „o statuie vie“. „Uitaţi-vă dumneavoastră în orice parte a ţării cât de frumos este acest animal pe păşunile verzi ale ţării româneşti“ – spunea ministrul cu ceva vreme în urmă. Dar, oricâte ”pile” ar avea oile la ministrul Agriculturii, niciodată acesta rostit ceva de genul: ”fiindcă e un animal reprezentativ pentru țara noastră, oaia poate circula pe unde vrea ea, inclusiv pe autostradă”. Și. totuși, se întâmplă, căci România pare să fie acum vârful de lance a ceea ce pe vremuri însemna SUA: ”țara tuturor posibilităților”.
Noaptea trecută, între Cernavodă și Fetești, o bandă a autostrăzii Soarelui a fost blocată de o turmă de sute de oi, cu toate ingredientele sale: ciobani, măgari, câini, Ciobanii treceau cu ele pe podul de peste Dunăre, fără să fie deranjați de trafic sau de autorități. Oile au blocat prima bandă, ba mai treceau și pe a doua, obligând șoferii să circule cu mai bine de 100 de km sub limita (de 130 km/h), permisă pe autostradă. Pornind de la această situație, pe rețelele de socializare s-a făcut-a și haz de necaz: „Pe A2 mai nou se circulă cu 400 de oi pe oră!” sau ”Degeaba am 150 de cai putere, că m-au întrecut cei cu 400 de oi putere!”
Sursa: @alecu.ciprian















