Ultima colectare gratuită de aparate electrice de la domiciliu din acest an în Baia Mare - 4 minute în urmă
18 decembrie – Ziua Minorităților Naționale din România - 57 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 18 decembrie 2025 - 2 ore în urmă
În Centrul Vechi din Baia Mare: O seară de colind autentic și tradiție, alături de Grupul Iza - 12 ore în urmă
Lecții de la polițiști pentru elevii de la Școala „Lucian Blaga” - 13 ore în urmă
In memoriam Antoniu Tiberiu Florian, sigheteanul omorât în Revoluția din decembrie 1989 - 14 ore în urmă
CSS Baia Sprie: rezultate impresionante la December Run 2025 - 14 ore în urmă
Elevii de la Liceul Internațional din Baia Mare, în vizită la Muzeul Tarnița din Băița - 14 ore în urmă
Parfumuri contrafăcute scoase la vânzare în parcare - 15 ore în urmă
Despre visul unei Filarmonici la Baia Mare - 15 ore în urmă
Cinci persoane fără adăpost, transportate la un azil de noapte din Baia Mare
Persoanele fără adăpost au fost în vizorul autorităților. Având în vedere prognoza meteorologică de vreme deosebit de rece, respectiv ger, președintele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, prefectul Rudolf Stauder, a dispus, în seara zilei de 8 ianuarie, desfășurarea de acțiuni, în sistem integrat, pe raza municipiului Baia Mare. Au fost identificate persoanele fără adăpost ș transportate ăn spații special amenajate de către administrația publică locală.
La acțiune au participat polițiști, pompieri, polițiști locali și reprezentanți din cadrul Direcției de Asistență Socială Baia Mare. Aceștia s-au deplasat cu autovehiculele din dotare în zonele din municipiul reședință de județ, cunoscute ca fiind frecventate de persoanele fără adăpost.

Au fost identificate, în perioada derulării acțiunii în sistem integrat, 11 persoane fără adăpost, din care cinci persoane au fost preluate și transportate la Centrul Multifuncțional de tip Azil de Noapte din Baia Mare, Celelalte șase persoane fără adăpost care au refuzat ajutorul autorităților de a fi transportate la Centrul Multifuncțional de tip Azil de Noapte au primit hrană caldă (ceai și sandwich)
Acțiuni în sistem integrat de identificare, acordare de sprijin și de protejare a persoanelor fără adăpost vor continua și în perioadele următoare cu temperaturi extreme negative, a arătat prefectul Rudolf Stauder.









