Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 43 minute în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 5 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 6 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 6 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 6 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 8 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 8 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 9 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 9 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 10 ore în urmă
Aproape jumătate dintre șomerii maramureșeni au doar studii primare
La sfârșitul lunii decembrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Maramureș au fost înregistrați 6.418 șomeri (din care 3.179 femei), rata șomajului fiind de 3,23 %. Dintre aceștia, 3.166 șomeri provin din mediul rural, iar 3.252 sunt din mediul urban.
Din totalul persoanelor înregistrate la AJOFM Maramureș, 1.348 au fost beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 5.070 – șomeri neindemnizați.
În funcție de studii, situația este următoarea:

















1 Comentariu în această postare
Doru
Pai nu se plang autoritatile naramuresene ca nu este forta de munca,ceea ce a determinat sa fim singurul judet din zona fara un amarat de Parc Industrial.In schimb vad anunturi de firme timisorene care cheama maramureseni sa se mute in Timis la salarii si conditii de viata infinit mai bune.Deci pentru ei renteaza,chiar si acum,sa vina investitori seriosi,chiar daca salariile la ei sunt de doua ori mai mari.Doar la noi nu renteaza nimic si asistam la o depopulare masiva in zona, girata de groparii acestui judet.Mai aud si prostia aia cu Capitala Tineretului European,intr-un oras in care tinerii stau in zona doar pana ajung la majorat.