Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 1 oră în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 2 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 2 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 2 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 4 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 5 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 6 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 6 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 6 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 6 ore în urmă
23.000 de maramureșeni au semnat pentru campania ”Fără penali în funcții publice”
23.000 de maramureșeni și-au dat girul pentru inițiativa civică de modificare a legislației, astfel încât persoanele condamnate definitiv să nu mai poată accede în funcții publice. ”Am venit să susțineți inițiativa cetățenească «Fără penali în funcții publice». Am depășit limita de 20.000 de semnături la nivel județean, suntem undeva la 23.000 de semnături strânse, iar campania continuă”, a spus Dan Ivan, președintele USR Maramureș, în ședința Cosiliului Local Baia Mare din 13 august. El face un apel la populație să continue să semneze listele deoarece ”suntem în etapa de validare. Vor fi probabil primari foarte zeloși care nu vor valida toate pozițiile, motiv pentru care ne-am propus să strângem 5.000 – 6.000 de semnături în plus față de numărul inițial”. La rândul său, primarul Cătălin Cherecheș a spus că această inițiativă este un act care ține de normalitate, de bun-simț și de respectarea legii, însă Ivan a ținut să precizeze că ”declarația vine în contradicție cu interdicția de a ne amplasa un pavilion în oraș pentru derularea campaniei «Fără penali în funcții publice»”.















