Lotul convocat de Costin Curelea pentru meciurile naționalei U21 cu Kosovo și San Marino - 6 ore în urmă
Campionatul Național de rugby 7s juniori 1 se reia duminică la Lăpușel - 6 ore în urmă
Înotătorii de la CS Seini, rezultate promițătoare la Cupa Primăverii de la Otopeni - 6 ore în urmă
Acțiuni pentru siguranța călătorilor în transportul public din Baia Mare - 7 ore în urmă
Doi jucători excluși din lotul lui CS Minaur după înfrângerea de la Cluj. Alții sunt „în analiză” - 7 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Părinți și copii, educație și ascultare – Meditație duhovnicească la Duminica a patra din Postul Mare - 7 ore în urmă
Polițiști la minifotbal - 7 ore în urmă
Stagiu de pregătire pentru acordarea primului ajutor, dedicat personalului didactic din Poienile de sub Munte - 8 ore în urmă
Ziua Internațională a Francofoniei la Vișeu de Sus: elevii Liceului Teoretic „Bogdan-Vodă” au gătit preparate din bucătăria franceză - 8 ore în urmă
Înfrângere acasă pentru CSM Sighet, care însă nu îi afectează poziția în clasament - 8 ore în urmă
Sighetu Marmației: 4 festivaluri în vara 2023
Sighetu Marmației: 4 festivaluri în vara 2023
A început deja perioada vacanțelor iar Maramureșul este plin de turiști dornici să ne cunoască sau să redescopere meleagurile noastre și unele evenimente care au devenit un adevărat brand pentru municipiul nostru și nu numai.
„Ne-am bucurat anul acesta de deschiderea manifestată de unele asociații sighetene care ne-au propus să ne unim forțele pentru a organiza și a promova împreună tot ce are de oferit Sighetul și sighetenii în această vară, pentru publicul larg”, arată primarul Vasile Moldovan.
„Am răspuns de asemenea provocării domnilor Adrian Danciu și Lucian Valea de a ne implica și promova un concept interesant și nou pentru orașul nostru ce își dorește să aducă împreună Maramureșul tradițional și stilul de viață urban, într-o îmbinare armonioasă a valorilor vechi și a stilului de viață modern, într-un cadru unic, cu amprenta specifică a Maramureșului istoric. Mă bucur când vin înspre noi astfel de idei și suntem deschiși promovării și susținerii unor astfel de evenimente care nu fac altceva decât să pună în valoare tot ce suntem și ce avem mai de preț. Vă invit așadar, stimați sigheteni, maramureșeni și oaspeți ai Maramureșului, să treceți în calendarele dumneavoastră 4 date importante, menite să ne bucure pe toți”, mai arată primarul Vasile Moldovan.
Lista celor 4 festivaluri
29 – 30 iulie: FESTIVALUL MEDIEVAL ETERNUL MARAMUREȘ (eveniment aflat la ediția a XII-a, organizat de Centrul Cultural, Primăria și Consiliul local Sighetu Marmației)
11 AUGUST: SINESTEZIA ART EVENT – “ȘLEFUIM AZI PENTRU ARTA DE MÂINE”, eveniment organizat de Asociația Ancestral
19 – 20 august: FESTIVALUL CONCURS “FLOARE DE COLȚ” (eveniment aflat la ediția a XI-a, organizat de Centrul Cultural, Primăria și Consiliul local Sighetu Marmației)
25 – 27 august: NORD FEST (eveniment aflat la prima ediție, organizat de Asociația Culturală SunRai și True Artistic Space SRL, în parteneriat cu Municipiul Sighetu Marmației).
C.Ț.















