Eveniment: Anuala de Arhitectură Nord-Vest se lansează cu tema „Viitorul Sustenabil” - 3 ore în urmă
„Happy Room” la Colegiul de Arte din Baia Mare - 3 ore în urmă
În Maramureș: Aproximativ 1.550 de cazuri de violență domestică în primele opt luni ale acestui an - 3 ore în urmă
Alex Suciu, CSM Baia Mare, noul campion la categoria U13 Ne-Waza, la campionatul României - 4 ore în urmă
Maramureșul este prezentat în sezonul 2 al documentarului Flavours of Romania, realizat de jurnalistul britanic Charlie Ottley - 4 ore în urmă
Maramureșeanca Andreea Cândea, fotbalistă a echipei băimărene, a înscris primul gol pentru naționala României U15; Reușita „de poveste” a sportivei - 5 ore în urmă
Vremea exactă în Maramureș, joi, 28 septembrie - 17 ore în urmă
Simona Halep își serbează ziua de naștere - în urmă
Doi elevi ai Școlii de Artă „Gheorghe Chivu” din Sighetu Marmației au obținut premii la Festivalul Național „Toamna Artiștilor” - în urmă
La Ocoliș: Tabăra națională de literatură și artă “Archeus” își deschide porțile în acest final de săptămână - în urmă
Sfaturi emise de specialiști: Avem în Maramureș în mijlocul sezonului estival o creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19! Anunț făcut de DSP!
Sfaturi emise de specialiști: Avem în Maramureș în mijlocul sezonului estival o creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19! Anunț făcut de DSP!
Noul val este realitate. Și practic arată toate statisticile acest lucru. În acest context, specialiștii maramureșeni au emis o serie de recomandări pentru cetățeni.
În raportarea din 25 iulie, din 4.955 cazuri naționale, 145 sunt în Maramureș, incidența fiind de 1,91. Sunt internate 66 persoane, din care 7 copii, 2 adulți fiind la ATI. În raportarea din 26 iulie, din 12.353 (!!!) la nivel național, record al acestui nou val, 179 sunt în Maramureș, incidența sărind la 2,13. Sunt internate 62 persoane, din care 7 copii, 2 adulți fiind la ATI. Cam aceasa este realitatea!
„Avand în vedere creșterea zilnică rapidă a numărului de cazuri de infecție COVID-19, reapariția focarelor de infecție la un număr mare de agenți economici, în instituții publice și în unitățile sanitare cu paturi, creșterea numărului de cazuri spitalizate inclusiv în secțiile ATI și a numărului de decese, Direcția de Sănătate Publică Maramureș recomandă populației următoarele măsuri:
– Purtarea măștii de protecție în: mijloace de transport în comun, spații închise aglomerate inclusiv unități sanitare, etc.;
– Evitarea spațiilor închise aglomerate;
– Spălarea frecventă a mâinilor cu apă și săpun sau dezinfectarea cu substanțe antiseptice;
– Igienizarea periodică în mijloacele de transport în comun și în unitățile de interes public;
– Prezentarea la medicul de familie, Centrele de evaluare sau Structurile de Primiri Urgențe în cazul apariției semnelor de îmbolnăvire (febră, tuse, dureri de cap, dureri în gât, nas înfundat, scurtarea respirației, debut brusc al pierderii gustului, mirosului, și vărsături, diaree, mai ales în cazul copiilor) în vederea testării.
– Prezentarea la cabinetul medicului de familie în vederea vaccinării”, arată conducerea DSP Maramureș.
C.Ț.
Citește și