„Raliul Maramureșului”: Simone Tempestini este iar câștigător

Simone Tempestini a câştigat Raliul Maramureşului, etapa a treia a Campionatului Naţional de Raliuri, arată romanialibera.ro.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Porsche 997 RGT) s-a impus cu timpul total de 01 h 12 min 05 sec 3/10, fiind urmat de Sebastian Barbu/Teodor-Gabriel Găină (Skoda Fabia Rally 2 E), la 50 sec 4/10, şi de Bogdan Marişca/Sebastian Itu (Skoda Fabia Rally 2), la 55 sec 8/10. Bogdan Marişca s-a impus la ediţiile din 2005 şi 2007.

Echipajul Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2) a încheiat pe poziţia a patra, la 58 sec 9/10, iar foştii liderii ai clasamentului CNRB, fraţii Norbert şi Francesca Maior (Peugeot 208 Rally 4), au terminat pe cinci, la 01 min 46 sec 9/10. Tempestini, campion național en titre, a concurat cu modelul Porsche 997 RGT, care i-a adus victoria etapa trecută în Raliul Argeșului. Datorită acestei victorii, Tempestini, care anul trecut s-a clasat pe locul secund în Maramureş, este noul lider al clasamentului general al piloţilor, mai arată sursa citată în acest articol.