Lucrări de reparații pe Varianta de Ocolire Baia Mare - 22 minute în urmă
Parohia „Sfânta Maria” din Baia Mare a celebrat Prima Sfântă Împărtășanie - 1 oră în urmă
Programul slujbelor la Mănăstirea Rohia de sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul - 2 ore în urmă
Trei ierarhi vor sluji la Mănăstirea Scărișoara Nouă de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul - 2 ore în urmă
14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - 2 ore în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 2 ore în urmă
Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - 2 ore în urmă
23 iunie, s-a născut bibliograful și istoricul literar Săluc Horvat - 2 ore în urmă
Spitalul Județean Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare își consolidează dotările cu un nou sistem de radiografie digitală - 2 ore în urmă
Sărbătoare în Episcopia Maramureșului și Sătmarului: Preasfinţitul Părinte Iustin își aniversează ziua de naștere - 3 ore în urmă
România țintește o revanșă și o medalie
România țintește o revanșă și o medalie
Selecţionata României va juca pentru medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin Under-19 – W19 EHF EURO 2023, de la Piteşti şi Mioveni, cu Portugalia, cea care ne-a învins în grupe, după ce a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 34-26 (18-16), vineri seara, în Piteşti Arena, în semifinale.
Ungaria, câştigătoarea ultimelor două titluri continentale al această categorie de vârstă, a dominat jocul în cea mai mare parte a timpului, dar România a reuşit să conducă de câteva ori în prima repriză, cu cu 8-6 şi 9-7. La pauză, Ungaria avea un avans de două goluri, 18-16. Tricolorele au reuşit egalarea în repriza a doua, 21-21 (min. 37), dar Ungaria a înscris patru goluri la rând şi s-a desprins decisiv, câştigând în cele din urmă cu 34-26.
Vineri, 14 iulie, pentru echipa antrenată de Simona Maior-Paşca, Luminiţa Dinu şi Valentina Ardean Elisei au înscris Alisia Lorena Boiciuc 9 goluri, Mihaela Andreea Mihai 5, Maria Diana Lixăndroiu 5, Anamaria Mihaela Grigore 3, Mariam Nadia Mohamed 3, Denisa-Roxana Romaniuc 1. Golurile Ungariei, campioana europeană la Under-17 din 2021 (România – locul 7), adică actuala generaţie Under-19, au fost marcate de Luca Csikos 7 goluri, Petra Anna Simon 7, Julia Farkas 5, Liliana Csernyanszki 4, Anna Szabo 3, Emilia Varga 2, Lena Gem 2, Dorka Papp 1, Lili Szabo 1, Panni Kostyo 1, Bianka Kovalcsik 1.
În finală, Ungaria va înfrunta Danemarca, învingătoare în prima semifinală în faţa Portugaliei, cu scorul de 38-35 (16-19, 31-31), după prelungiri. România, care a fost a cincea în 2019 şi 2021 la Europeanul Under-19, va juca împotriva Portugaliei în finala mică, duminică, de la ora 17:30, în Piteşti Arena. Portugalia a învins România cu 36-30 în prima fază a grupelor. România are două titluri de campioană europeană Under-19, în 1998 şi 2000, ultima clasare pe podium fiind în 2007 (medalii de bronz), mai arată și Agerpres. Cele 7 sportive ale CNOPJ Baia Mare care evoluează pentru naționala pregătită de antrenoarea băimăreană Simona Maior-Pașca sunt: Teodora Neagu (portar), Mihaela Rusneac (extremă dreapta), Sorina Brândușa (centru), Alisia Boiciuc (centru), Ioana Groșan (inter stânga), Denisa Romaniuc (extremă stânga), Cristina Danciu (pivot). Alisia Boiciuc chiar a fost desemnată MVP în meciurile cu Suedia și Elveția.
C.Ț.















