Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 1 oră în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 4 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 6 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 6 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 7 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 8 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 9 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 9 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 9 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 9 ore în urmă
Ro-Alert: Prezența ursului, semnalată în Sighetu Marmației
Ro-Alert: Prezența ursului, semnalată în Sighetu Marmației
Sighetenii sunt sfătuiți ca în această perioadă să evite deplasările în zona Cheitar din Șugău!
În cursul acestei dimineți un cetățean, în vârstă de 46 de ani, care desfășura activități în calitate de cioban la o stână din zona Cheitar a fost atacat de o ursoaică cu pui. Cu ajutorul câinilor și a persoanei care-l însoțea a reușit să scape, fiind transportat ulterior la unitatea de primiri urgențe din cadrul Spitalul municipal Sighetu Marmației.
Din fericire rănile au fost superficiale, persoana fiind în afara oricărui pericol. „Împreună cu echipa de intervenție ( jandarmi, medic veterinar, paznicul de vânătoare) ne-am deplasat la fața locului, urmând a fi întocmit raportul de eveniment cu luarea măsurilor legale ce se impun. În aceste zile, până la stabilirea măsurilor legale, vă solicităm să evitați deplasările în zona Cheitar, pentru a nu vă expune unor riscuri majore.
Pericolul a fost semnalat și prin sistemul RO-Alert. Mulțumim pentru înțelegere!”, arată primarul Vasile Moldovan.
DirectMM.ro















