Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 3 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 6 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 7 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 8 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 8 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 8 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 8 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 9 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 9 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 9 ore în urmă
Parohia Rozavlea – Șesu Mănăstirii și-a sărbătorit hramul în a treia zi de Paști
În a treia zi a Praznicului Învierii Domnului, marți, 14 aprilie, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, a slujit la Parohia Ortodoxă Rozavlea – Șesu Mănăstirii, Protopopiatul Vișeu, în fruntea unui sobor de preoți și diaconi.
Evenimentul a adunat un număr mare de credincioși, care au trăit bucuria sărbătorii într-o atmosferă de profundă trăire spirituală, marcată de rugăciune, tradiție și comuniune, într-un cadru specific Maramureșului istoric.
„O zi… Nu poate fi descrisă în cuvinte… Un praznic încheiat cu atâta frumusețe…
Dumnezeu astăzi ne-a binecuvântat cu atât de mult, încât nici nu meritam. Mulțumim, Doamne, pentru toate și Sfinților noștri ocrotitori!
Mulțumim Preasfințitului Părinte Iustin și Preasfințitului Părinte Timotei Sătmăreanul pentru toată binecuvântarea adusă peste noi.
Mulțumim din suflet soborului slujitor, consiliului parohial și bunelor noastre credincioase. Dar, mai ales, așa cum am spus și la cuvântul de final, mulțumim tuturor bunilor credincioși participanți, care, prin portul tradițional, au fost precum florile înflorite în grădina Maicii Domnului.
Să primească Bunul Dumnezeu osteneala fiecăruia și să ne învrednicească de fiecare dată de asemenea evenimente!”, a transmis Pr. Ioan-Florin Vlad.
















