Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 7 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 8 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 8 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 9 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 9 ore în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 9 ore în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 9 ore în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 10 ore în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 10 ore în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 10 ore în urmă
Muzeul Tarnița din Băița a sărbătorit un an de la deschidere printr-un eveniment special
Se împlinește un an de când porțile Muzeului Tarnița din Băița (Tăuții-Măgherăuș) s-au deschis pentru a deveni „casa” amintirilor.
Momentul aniversar a fost marcat printr-un eveniment special organizat azi, 8 mai. Această manifestare marchează un prim prag simbolic în misiunea de conservare și punere în valoare a patrimoniului minier local, fiind un omagiu adus identității și rezilienței comunității.
„Un an de veghe asupra istoriei mineritului”. Astăzi am sărbătorit, sub acest titlu plin de semnificație, primul an de activitate al Muzeului Tarnița, Băița. A fost o zi dedicată recunoștinței și identității noastre locale.
În acordurile Fanfarei Stibina, am premiat veteranii mineri și donatorii care au salvat istoria locului și au transformat obiectele minerești de suflet în patrimoniu public. Le mulțumim delegațiilor oficiale și tuturor celor care au vegheat ca flacăra lămpașului de mină să nu se stingă.
Rămânem uniți în jurul acestui tezaur viu, cu promisiunea că povestea ortacilor din Tăuții-Măgherăuș va fi purtată cu demnitate mai departe, către generațiile ce vor veni. Noroc Bun!”, transmite primarul Dumitru Marinescu.
















