Băimăreanca Adda Maria Nemet, vicecampioană națională la triatlon U13 - 2 ore în urmă
Percheziții în Maramureș într-un dosar de contrabandă, nerespectarea regimului armelor și munițiilor și braconaj - 4 ore în urmă
Echipa U13 a Școlii Gimnaziale „Dr. Ilie Lazăr” Giulești – câștigătoare a Cupei Satelor - 5 ore în urmă
Andrei Rațiu, desemnat „Tricolorul lunii mai” - 6 ore în urmă
Festivalul de Teatru Școlar „Magia Scenei”, ediția a II-a, a reunit elevi din Maramureș pe scena din Târgu Lăpuș - 8 ore în urmă
16 permise reținute și aproape 40 de sancțiuni contravenționale pentru depășirea vitezei - 8 ore în urmă
Premii obținute de eleve ale Colegiului Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației la un concurs internațional de traduceri - 8 ore în urmă
O medalie de argint și două mențiuni pentru elevii Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare la Cupa Prieteniei la Padbol - 8 ore în urmă
Povestea fascinantă a orașului Baia Sprie, pusă în valoare prin panouri informative amplasate în apropierea Catedralei Romano-Catolice - 9 ore în urmă
Biserica „Înălțarea Domnului” din Târgu Lăpuș a găzduit conferința preoților din protopopiatele Baia Mare, Lăpuș și Chioar - 9 ore în urmă
Muzeul Tarnița din Băița a sărbătorit un an de la deschidere printr-un eveniment special
Se împlinește un an de când porțile Muzeului Tarnița din Băița (Tăuții-Măgherăuș) s-au deschis pentru a deveni „casa” amintirilor.
Momentul aniversar a fost marcat printr-un eveniment special organizat azi, 8 mai. Această manifestare marchează un prim prag simbolic în misiunea de conservare și punere în valoare a patrimoniului minier local, fiind un omagiu adus identității și rezilienței comunității.
„Un an de veghe asupra istoriei mineritului”. Astăzi am sărbătorit, sub acest titlu plin de semnificație, primul an de activitate al Muzeului Tarnița, Băița. A fost o zi dedicată recunoștinței și identității noastre locale.
În acordurile Fanfarei Stibina, am premiat veteranii mineri și donatorii care au salvat istoria locului și au transformat obiectele minerești de suflet în patrimoniu public. Le mulțumim delegațiilor oficiale și tuturor celor care au vegheat ca flacăra lămpașului de mină să nu se stingă.
Rămânem uniți în jurul acestui tezaur viu, cu promisiunea că povestea ortacilor din Tăuții-Măgherăuș va fi purtată cu demnitate mai departe, către generațiile ce vor veni. Noroc Bun!”, transmite primarul Dumitru Marinescu.
















