Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 30 minute în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 35 minute în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 52 minute în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 56 minute în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 2 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 2 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 3 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 4 ore în urmă
Absolvenții promoției 1996 ai Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației s-au revăzut după trei decenii de la terminarea studiilor - 4 ore în urmă
Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 5 ore în urmă
Ministerul Educației, anunț oficial despre greva generală!
Ministerul Educației, anunț oficial despre greva generală!
Vineri seara, cu 60 de ore înaintea debutului primei greve generale din ultimii 17 ani, din Învățământ, Ministerul Educației anunță într-un comunicat de presă că „ia toate măsurile prevăzute de cadrul legal, ce intră în domeniul său de competență, pentru a evita declanșarea grevei generale începând cu 22 mai 2023“. Instituția nu precizează care sunt acestea, arată edupedu.ro.
Sindicatele din învățământul preuniversitar au anunțat grevă generală de luni, 22 mai, de la ora 8:00, prima de acest fel din ultimii 17 ani, precedenta fiind organizată în noiembrie 2005, la nici o lună după demisia ministrului de atunci, Mircea Miclea, care și-a depus mandatul după ce a primit mai puțin de 5% din PIB pentru Educație, în proiectul de buget pentru anul următor. În informarea trimisă vineri seara jurnaliștilor acreditați, Ministerul Educației mai precizează că inspectoratele au fost puse să „monitorizeze constant modul în care se derulează activitatea educațională la nivelul județelor, comunicând permanent cu toți actorii implicați în procesul educațional“. Instituția mai transmite că „în acest demers, contăm și pe responsabilitatea directorilor fiecărei unități de învățământ“ și că școlile „trebuie să le comunice permanent părinților informațiile necesare privind derularea activităților didactice, eventualele reorganizări de program sau modificări în capacitatea de supraveghere a elevilor pe durata prezenței în spațiul școlii“. Deși aproape 80% dintre angajații din învățământ au semnat că vor intra în grevă generală, Ministerul Educației anunță în informarea respectivă că „facem toate eforturile ca procesul educațional să continue, iar elevii să fie în siguranță în unitățile de învățământ“.
Iată aici mesajul integral! „Ministerul Educației ia toate măsurile prevăzute de cadrul legal, ce intră în domeniul său de competență, pentru a evita declanșarea grevei generale începând cu 22 mai 2023. În același timp, suntem preocupați si întreprindem demersurile necesare pentru protejarea dreptului la educație al elevilor. Am avut astăzi o videoconferință cu inspectoratele școlare județene, în cadrul căreia le-am prezentat cadrul general al dialogului social și le-am transmis să monitorizeze constant modul în care se derulează activitatea educațională la nivelul județelor, comunicând permanent cu toți actorii implicați în procesul educațional. În acest demers, contăm și pe responsabilitatea directorilor fiecărei unități de învățământ. Unitățile de învățământ trebuie să le comunice permanent părinților informațiile necesare privind derularea activităților didactice, eventualele reorganizări de program sau modificări în capacitatea de supraveghere a elevilor pe durata prezenței în spațiul școlii. Facem toate eforturile ca procesul educațional să continue, iar elevii să fie în siguranță în unitățile de învățământ. Vom continua să avem un dialog constant și deschis cu reprezentanții federațiilor sindicale reprezentative din învățământul preuniversitar, pentru a găsi cele mai bune soluții în baza Legii dialogului social nr. 367/2022. Reamintim că responsabilitatea Ministerului Educației este atât față de angajații din sistem, cât și față de milioanele de elevi și părinți din România”, arată oficialii Ministerului Educației.
DirectMM.ro















