Minaur Baia Mare este acum pe 7!

Vineri s-au disputat primele trei jocuri din ultima etapă a Ligii Florilor MOL, ediția 2022 – 2023. CS Minaur a evoluat în deplasare la Vâlcea, reușind să termine la egalitate cu echipa locală, după un meci în care gazdele au condus copios în prima parte a meciului. Minaur și-a văzut de joc, a recuperat gol de gol, a ajuns să conducă la o diferență de două goluri, pentru ca la final să avem 31-31. Acum, fetele noastre, arată csminaur.ro, așteaptă rezultatele jocurilor de duminică pentru a vedea pe ce loc se vor clasa la final.

Oltencele au început foarte bine partida, am marcat la foc automat, iar după 10 minute aveau șapte goluri diferență: 10-3. Minaur încearcă să echilibreze jocul și parțial reușește, pentru că Vâlcea ține o distanță liniștitoare: 16-9 (19), 18-11 (24)19-14 (28) și 20-15 la pauză. Revenirea o consemnăm după pauză, când scorul se strânge: 23-21 (38), pentru ca Ujkic să egaleze la 24 (min. 43). Băimărencele continuă să joace foarte bine și ajuns să conducă la două goluri: 26-28 (52). Mai apoi, Vâlcea înscrie de trei ori la rând, dar nu ne pierdem cu firea, ținem aproape și finalul este palpitant, chiar dacă miza nu era cine știe ce. Cazanga egalează la 30, apoi înscrie Kovacevic pentru că aceeași Cazanga să stabilească scorul final cu patru secunde înainte de ultimul fluier. Vine vacanța de vară pentru toată lumea și sperăm ca sezonul viitor să fie mai bine pentru echipa noastră, mai arată site-ul oficial al clubului băimărean.

SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare: 31-31 (20-15)
Arbitri: Adrian Manafu (București) – Daniel Pavel (Buzău). Observator: Adrian Barbu (Pitești)
Aruncări de la 7m: 4-6 (transformate: 4-4; au ratat Tănasie, Cazanga). Minute de eliminare: 8-6 (De Jong 2, Bucur, Băcăoanu / Popescu, Ujkic, Mițicuș)
SCM Râmnicu Vâlcea: Daciana Hosu (12 intervenții, a apărat și un 7m), Sara Rus (a apărat un 7m) – Iryna Glibko 7 (3 din 7m), Daniela de Jong 5, Elin Hansson 4, Asuka Fujita 4 (unul din 7m), Evghenia Levcenko 3, Bobana Klikovac 3, Daria Bucur 3, Jovana Kovacevic 2, Raluca Băcăoanu, Ana Coman, Cristina Florică, Raluca Dăscălete. Antrenori: Bent Dahl și Daniela Joița
CS Minaur: Amra Pandzic (15 intervenții), Cristina Enache (o intervenție), Ioana Ugran – Magda Cazanga 10 (unul din 7m), Dijana Ujkic 6, Raluca Tudor 3, Luciana Popescu 3, Sanja Vujovic 3 (din 7m), Andreea Popa 2, Aleksandra Vukajlovic 1, Andreea Țîrle 1, Ana Maria Tănasie 1, Anca Mițicuș 1, Amalia Terciu, Eva Kerekes. Nu a jucat Itana Cavlovic. Antrenori: Andrei Popescu și Daniel Apostu
Etapa 26
SCM Gloria Buzău – CSM București: 24-28
CSM Târgu Jiu – HC Dunărea Brăila: 22-26
SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare: 31-31
CSM Slatina – SCM Universitatea Craiova (duminică, 28 mai). Arbitri: Bogdan Ciobea (Pitești) – Adrian Nacu (Tg. Mureș). Observator: A. Dima (Galați)
Măgura Cisnădie – Gloria Bistrița (duminică, 28 mai, 15.45, Pro Arena). Arbitri: Mihai Ciutacu (București) – Alin Stamatoiu (Rm. Vâlcea). Observator: Z. Mesaroș (Baia Mare)
Rapid București – Dacia Mioveni (duminică, 28 mai, 17.30, Pro Arena). Arbitri: Marian Babău (București) – Alexandru Roibu (Ploiești). Observator: P. Suică (Alexandria)
HC Zalău – CSM Galați (duminică, 28 mai, 17.30). Arbitri: Marina Agliceriu (Ploiești) – Mirabela Turdean (Tg. Mureș). Observator: I. Chira (Baia Mare)
6.SCM Rm. Vâlcea – 46p (799-745) – 26
7.Minaur Baia Mare – 32p (699-738) – 26
8.Măgura Cisnădie – 32p (702-719) – 25
9.SCM Craiova – 31p (687-733) – 25
10.CSM Tg. Jiu – 26p (642-698) – 26
11.HC Zalău – 20p (610-683) – 25
12.Dacia Mioveni – 19p (636-702) – 25
13.CSM Slatina – 15p (556-677) – 25
14.CSM Galați – 1p (578-786) – 25.