Mihaela Trifoi, șahista campioană din Sighetu Marmației!

În perioada 2-12 aprilie 2023 la Eforie Nord s-a desfășurat cel mai important Campionat Național de Șah Open și Juniori.

La categoria sub 18 ani, sigheteanca Mihaela Trifoi, legitimată la Clubul Sportiv Municipal Sighetu Marmației, a fost desemnată campioană a României la Șah Clasic, Under 18.

După un maraton de 8 zile, în care majoritatea șahiștilor au trecut și pe la concursul de dezlegări, cei peste 470 de jucători prezenți la Campionat și-au desemnat campionii. Dovada că n-a fost deloc ușor este și faptul că majoritatea dintre ei au fost stabiliți doar în ultima rundă. Mihaela Trifoi, antrenată de domnul Ioan Costiuc, a câștigat la primul criteriu de departajare.

„Mihaela Trifoi este deja un nume consacrat în șahul românesc, primul ei mare succes datând din anul 2015 când a obținut medalia de bronz la Campionatul European. Felicitări, Mihaela Trifoi! Felicitări echipei antrenor – jucător! Felicitări CSM Sighet!”, arată primarul Vasile Moldovan.

Campionatul Național de Șah: Trei tinere maramureșene au obținut la Eforie o reușită fantastică! Medaliate cu aur la proba regină la categoria lor!